Wypalenie zawodowe – jak nie dać się pracy?
Wypalenie zawodowe nadal przez wiele osób jest lekceważone, ale nie warto ignorować tego problemu, bo bywa naprawdę dokuczliwy. Przede wszystkim powoduje to brak energii, zmęczenie oraz spadek motywacji do pracy. Może dotykać zarówno młode, jak i bardziej doświadczone osoby. Ważne jest to, żebyś wiedział, jak radzić sobie z tym syndromem, aby złe samopoczucie nie miało wpływu na Twoje życie.
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe jest też nazywane syndromem Burnout. O tym zjawisku mówi się wtedy, gdy praca przestaje dawać satysfakcję, nie rozwijasz się, a samo wyjście do pracy powoduje narastającą niechęć. Oprócz tego występują fizyczne, emocjonalne i psychiczne objawy.
Rozwinięcie się wypalenia zawodowego może mieć związek z uczuciem pustki, zobojętnieniem na kontakty społeczne oraz obniżeniem własnej oceny. Zazwyczaj ten syndrom stanowi odpowiedź organizmu na stres, który jest spowodowany sytuacją zawodową.
Kogo najczęściej dotyka wypalenie zawodowe?
Tak naprawdę każdy może być narażone na syndrom wypalenia zawodowego – bez względu na staż pracy bądź zajmowane stanowisko. Badania jednak pokazują, że ten problem zazwyczaj dotyka osoby zarządzające innymi pracownikami, gdzie konieczny jest stały kontakt z ludźmi. To właśnie wtedy wymagane jest jeszcze większe zaangażowanie emocjonalne, poznawcze oraz społeczne. Oprócz tego wypalenie zawodowe często jest diagnozowane u nauczycieli, policjantów, pielęgniarki, handlowców, pedagogów, trenerów, menedżerów oraz lekarzy.
Nie tylko rodzaj pracy wpływa na to, czy pojawi się syndrom wypalenia zawodowego. Decydują o tym również indywidualne cechy osobowościowe, a szczególnie perfekcjonizm, ambicja i pracoholizm. Bardziej narażone są też osoby samotne, które nie mają bliskich. W takim przypadku praca staje się ich całym światem.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Poszukaj wsparcia
Przyjaciele, rodzina oraz zaufane osoby to podstawa, gdy chcesz przezwyciężyć wypalenie zawodowe. Tym bardziej że bardzo częstym zjawiskiem jest chęć izolowania się od najbliższych. Jednak to nie jest dobry wybór, ponieważ to właśnie rozmowa może stanowić najlepsze antidotum na stres, napięcie emocjonalne i problemy w pracy.
Tak naprawdę podczas rozmowy nie są potrzebne porady czy próby rozwiązania Twojej sytuacji. Już samo podzielenie się swoimi myślami i emocjami działa oczyszczająco. Ważne jest tylko to, żebyś wybrał osobę, która nie będzie Cię osądzać – po prostu zajmie się wysłuchaniem i wspieraniem. W ten sposób skutecznie zapobiegniesz wypaleniu zawodowemu.
Wyznacz granice
Zastanów się nad tym, ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na pracę oraz myślenie o niej. W walce z wypaleniem zawodowym niezbędne jest postawienie wyraźnych granic, dzięki którym będziesz mógł przestać myśleć o obowiązkach zawodowych. Dlatego wyznacz konkretne godziny przeznaczone na kontakty z klientami bądź pracownikami. Poza tym staraj się skutecznie zagospodarować swój czas wolny. Zadbaj także o przerwy od technologii – laptopa, smartphona czy tableta.
Po prostu dla swojego zdrowia psychicznego pamiętaj o chwili offline w ciągu dnia. Wycisz wtedy powiadomienia w telefonie, nie sprawdzaj e-maili, wyłącz media społecznościowe i zajmij się relaksem. Już po kilku dniach poczujesz się bardziej zrelaksowany, bo nareszcie wprowadzisz w swoim życiu większy balans między życiem prywatnym a zawodowym.
Bądź asertywny
Dla wielu pracowników największym problemem jest brak umiejętności odmawiania, co ostatecznie prowadzi do nadmiaru obowiązków, które są stresujące i przytłaczające. Dlatego naucz się asertywności, odmawiaj realizacji niektórych zadań lub deleguj je innym pracownikom. W razie potrzeby poproś kolegów bądź koleżanki z pracy o pomoc. To naprawdę nie jest oznaka słabości, tylko odpowiedzialności i dbałości o wysoką jakość. Dzięki temu nie tylko poradzisz sobie z narastającą frustracją, ale przede wszystkim zyskasz więcej energii do wykonania wyznaczonych zadań.
Wystrzegaj się perfekcjonizmu
Jednym z czynników zwiększających ryzyko wypalenia zawodowego jest perfekcjonizm. Wygórowane oczekiwania i nadmierna ambicja potrafią być naprawdę wyniszczające. Przede wszystkim ze względu na podejście do porażek oraz nawet najdrobniejszych błędów, które są traktowane jak katastrofę. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym, to musisz nauczyć się radzenia z bezwzględnymi standardami. Pamięta też o wyznaczaniu realnych celów, które nie będą zbyt przytłaczające.
Skorzystaj z profesjonalnej pomocy
Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z wypaleniem zawodowym, to skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Intensywne emocje, wahania nastroju i nadmierne izolowanie się od bliskich osób jest wyczerpujące psychicznie oraz fizycznie. W takiej sytuacji najlepszym sposobem jest wizyta u psychologa bądź psychoterapeuty. To też dobry sposób, gdy po prostu nie masz w najbliższym otoczeniu osoby, która mogłaby Cię wysłuchać. Dzięki temu zyskasz wsparcie, odkryjesz przyczyny problemów i nauczysz się radzić sobie z nimi, aby skutecznie zapobiegać dalszemu rozwojowi wypalenia zawodowego.