Skip to content

Leczenie uzależnień od dopalaczy

Leczenie uzależnień od dopalaczy w pierwszej kolejności wymaga dokładnej diagnozy problemu. Dopalacze, tak jak narkotyki, działają na ośrodkowy układ nerwowy człowieka, uzależniają, a efekty ich spożycia są nie do przewidzenia. Zażycie dopalaczy niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, są niebezpieczne dla zdrowia i życia nawet przy jednorazowym zażyciu.

Leczenie uzależnień od dopalaczy

Leczenie uzależnień od dopalaczy zawsze powinno być przeprowadzane w ośrodku terapii uzależnień. OPM-MED jest miejscem, w którym terapię prowadzą doświadczeni, certyfikowani specjaliści. W pierwszej kolejności badamy diagnozę problemu, czyli rodzaj zażytej substancji, która doprowadziła do uzależnienia, a nawet zatrucia organizmu. Kolejnym krokiem jest rozpoznanie stopnia zaawansowania uzależnienia. Jeżeli jest to wymagane, przeprowadzamy detoks, czyli odtruwanie organizmu z niebezpiecznych, toksycznych substancji. Po szczegółowym zbadaniu Pacjenta możemy wspólnie ustalić program terapeutyczny, który pozwoli mu stanąć na nogi.

uzaleznienia - dopalacze
uzaleznienia - dopalacze

Podstawą leczenia uzależnień od dopalaczy jest motywacja Pacjenta do zmiany. Poprzez uświadomienie mu zagrożeń, jakie substancja psychoaktywna wyrządziła i może wyrządzić w jego stanie psychicznym oraz fizycznym, jesteśmy w stanie zbudować trwałą relację terapeutyczną. Dzięki terapii osoba uzależniona ma świadomość, jakie jest podłoże jego uzależnienia, poznaje specyfikę i działanie konkretnych substancji psychoaktywnych. Wówczas jest w stanie nauczyć się mechanizmów przeciwdziałającym nawrotom choroby, łagodzić objawy zespołu abstynencyjnego, a także poznaje skuteczne i sprawdzone sposoby pokonywania głodu substancji psychoaktywnych.

Rodzaje dopalaczy

Dopalacze to substancje psychoaktywne, zbliżone w swojej budowie chemicznej do znanych środków odurzających, czy substancji psychotropowych. Mogą być pochodzenia naturalnego (roślinnego), syntetycznego (chemicznego), a także mieszane. Mogą występować w postaci białego lub żółtawego proszku, kapsułek lub tabletek, suszu roślinnego (liście, nasiona, ekstrakty, skręty). Dopalacze mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, występować w postaci wywaru lub do palenia. 

Do najpopularniejszych odmian dopalaczy należą:

Syntetyczne kannabionoidy

występujące pod wieloma nazwami, np.: K3, Mocarz, Spice Silver. Oddziałują na te same receptory w mózgu co THC, czyli związek psychoaktywny w marihuanie. Są to susze roślinne i kadzidełka

Syntetyczne katynony

czyli tzw. psychostymulanty. Po ich zażyciu odczuwa się silny przypływ energii, a także podejmuje ryzykowne i niebezpieczne decyzje. Przykładem substancji należących do tej grupy jest mefedron (MEP), katyna (CAT), MDPV. Są sprzedawane pod wieloma nazwami np. sól do kąpieli czy albatros.

Syntetyczne opioidy

działające w sposób bardzo podobny do heroiny. W wyniku przedawkowania może dojść do spowolnienia pracy serca, zaburzeń oddychania oraz utraty przytomności w konsekwencji zgonu spowodowanego depresją ośrodka oddechowego. Przykładem substancji należących do tej grupy jest oksykodon (OXY), LSD.

Objawy uzależnienia od dopalaczy

Dopalacze są dopuszczone do sprzedaży, ponieważ nie zostały oficjalnie ujęte na liście środków zakazanych w „ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii”. W praktyce oznacza to większą dostępność tego typu substancji, co zwiększa prawdopodobieństwo uzależnienia. Podstawową substancją stosowaną w syntetycznych dopalaczach, jest działająca podobnie jak amfetamina, benzylopiperazyna. Substancja ta silnie uzależnia, więc istnieje ryzyko przedawkowania a w konsekwencji zatrucia. Objawy występujące po zażyciu dopalaczy zależne są od rodzaju środka i substancji zawartych w jego składzie.

leczenie uzależnienia od dopalaczy
leczenie uzaleznien dopalacze

Zatruciu dopalaczami najczęściej towarzyszą takie czynniki jak:

  • Uczucie gorąca (temperatura ciała drastycznie się zwiększa)
  • Odwodnienie organizmu
  • Nierówny oddech
  • Zaburzenia pracy serca
  • Wzrost ciśnienie krwi (nadciśnienie)

Leczenie uzależnienia od dopalaczy – Ośrodek OPM-MED

Leczenie uzależnienia od dopalaczy w Ośrodku OPM-MED jest szansą na skuteczne wyjście z nałogu i życie w całkowitej trzeźwości od substancji psychoaktywnych. Prowadzimy kompleksową pomoc dla osób zmagających się z uzależnieniem od dopalaczy. Uczymy Pacjentów nowych, zdrowych nawyków, które pozwolą im normalnie funkcjonować po skończonej terapii, odbudować relacje rodzinne, życie zawodowe. Jeżeli u siebie lub u kogoś bliskiego zaobserwujesz niepokojące objawy, leczenie uzależnienia od dopalaczy w ośrodku OPM-MED będzie słusznym wyborem, w walce z nałogiem.

Zaznaczamy, że udział w leczeniu uzależnienia od dopalaczy musi być dobrowolny i pozbawiony form przymusu, ponieważ tylko w ten sposób Pacjent ma szansę na skuteczne wyjście z choroby. Leczenie w ośrodku OPM-MED stanowi najskuteczniejszą formę pomocy osobom uzależnionym, znajdującym się w nałogu, który destrukcyjnie wpływa na jej funkcjonowanie w życiu prywatnym oraz zawodowym.

Gdzie się znajdujemy?

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

Telefon

882-597-992

Telefon
E-mail

kontakt@opm-med.pl

E-mail