Skip to content

Leczenie uzależnień od komputera

Leczenie uzależnień komputera wprowadza się w życie u osób, u których występuje silna potrzeba, wręcz przymus użytkowania komputera. Uzależnienie od komputera polega na wielogodzinnym korzystaniu z komputera oraz Internetu, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie psychiczne, fizyczne, emocjonalne oraz społeczne.

Leczenie uzależnień od komputera

Leczenie uzależnień od komputera oraz od Internetu jest coraz bardziej powszechne, ponieważ mamy do czynienia z bardzo szybkim rozwojem technologicznym. Dodatkowo w dużym przyczyniły się do tego zajęcia zdalne, kiedy to dzieci uczyły się i odrabiały lekcje przy pomocy komputerów oraz urządzeń mobilnych. Coraz częściej dochodziło także do kłótni dzieci z rodzicami, ponieważ pociechy spędzały przed ekranami niemal całe dnie, a czasem i noce, twierdząc, że mają bardzo dużo nauki. Niestety bardzo często było to kłamstwem, ponieważ poza nauką dochodziło do „surfowania” po Internecie czy grania, a czas spędzony przed komputerem zaczął wymykać się spod kontroli i przerodził się w uzależnienie. Wówczas życie bez komputera czy Internetu stawało się niemożliwe, a świadomość „bycia offline” powodowała u dziecka paraliż. Bardzo niewielki odsetek rodziców ma pojęcie o tym, co właściwie ich dzieci robią online. Nie wiedzą, z jakich dostępnych technologii kontroli rodzic może korzystać, a wiele z nich pozwala na śledzenie aktywności w sieci, blokowanie gier, zakupów i określonych stron oraz ogranicza czas korzystania z Internetu.

uzależnienie od komputera
uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera czy Internetu nie jest spotykane tylko u dzieci i młodzieży. Na takie zaburzenie cierpią również osoby dorosłe. W ten sposób tłumaczą sobie, że mogą odreagować ciężki dzień, dużo stresu, ekscytują się z nawiązania wirtualnych znajomości. W świecie wirtualnym, wyrażając swoje poglądy, dana osoba w większości nie musi mierzyć się z konsekwencjami. Takie rozwiązanie stało się niezwykle wygodne. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jest to ucieczka od problemów w dużo poważniejszy problem, jakim jest uzależnienie. Uzależnienie od komputera i Internetu bardzo często jest bagatelizowane. Mało kto chce wierzyć w to, że jest uzależnionym i nie widzi tego, uważa to za błahy problem. Przecież to „tylko” kilka godzin dziennie. Łatwy oraz coraz powszechniejszy dostęp do komputera, laptopa, telefonu, tabletu oraz połączenia z Internetem niemal w każdym miejscu, stwarza zagrożenie dla zdrowia psychicznego, a nawet fizycznego.

Objawy uzależnienia od komputera

Jednym z podstawowych objawów uzależnienia od komputera jest deficyt snu. Jest to szczególnie niebezpiecznie u dzieci i młodzieży, ponieważ do ich prawidłowego rozwoju potrzebują średnio 9 godzin snu w ciągu doby. Natomiast, kiedy ich życie zdominowane jest przez komputer, sen zajmuje średnio 3-4 godziny. Można sobie tylko wyobrazić, jak negatywne ma to skutki, nie tylko dla zdrowia psychicznego dziecka, ale i fizycznego, ponieważ mięśnie nie odpoczywają, a dodatkowo cierpi kręgosłup, prowadząc do poważnych schorzeń.

Zaniedbywanie obowiązków szkolnych, zawodowych, domowych

Kompulsywne korzystanie z komputera, któremu towarzyszy uczucie ulgi i satysfakcji

Obsesyjne myśli, fantazje dotyczące gier, filmów czy wirtualnych znajomości

Wycofanie się z życia społecznego

Silna potrzeba dostępu do komputera lub Internetu

Brak poczucia czasu spędzonego przed komputerem

Utrata zainteresowań oraz przyjaciół na poczet spędzania czasu przed komputerem

Problemy z pamięcią oraz koncentracją uwagi

Leczenie uzależnienia od komputera – Ośrodek OPM-MED

Leczenie uzależnienia od komputera w ośrodku OPM-MED opiera się na takich samych zasadach, co leczenie odwykowe innych uzależnień behawioralnych, jak uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Pierwszym etapem leczenia jest rozpoznanie i zrozumienie, jak bardzo Pacjent jest zatracony w świecie wirtualnym i jakie krzywdy nałóg wyrządził w jego organizmie. W procesie leczenia tego nałogu staramy się, aby chory otworzył się na świat realny i dostrzegł, że jest on znacznie lepszy i ma znacznie więcej do zaoferowania niż ten wirtualny.

leczenie uzależnień od komputera
leczenie uzależnień od komputera

Dzięki terapii osoba uzależniona jest w stanie poradzić sobie z objawami psychosomatycznymi i rozpocząć normalne życie, bez nałogów. Nasi specjaliści uczą, w jaki sposób zachować umiar, korzystając z komputera lub z innych urządzeń mobilnych. Znając złoty środek, jakim jest równowaga i panując nad nim, jesteśmy w stanie żyć w harmonii z samym sobą. Wówczas będziemy w stanie zapanować nad nałogami i nie wprowadzać ich do swojego życia.

Gdzie się znajdujemy?

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

Telefon

882-597-992

Telefon
E-mail

kontakt@opm-med.pl

E-mail