Skip to content

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii ma na celu doprowadzenie osoby uzależnionej do całkowitej abstynencji. Wówczas chora osoba poznaje podłoże swojego problemu, a także uczy się metod pokonywania objawów zespołu abstynencyjnego.

Ośrodek dla narkomanów

Ośrodek dla narkomanów jest miejscem, w którym pomożemy im stanąć na nogi. Celem terapii jest wypracowanie wzorców pozwalających choremu odmówić narkotyków oraz odbudować relacje z bliskimi i otoczeniem.

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii powinno rozpocząć się niezwłocznie po uświadomieniu sobie przez osobę uzależnioną, że potrzebuje pomocy. Kluczowa jest rola rodziny oraz rówieśników, kiedy zauważą niepokojące objawy świadczące o uzależnieniu. Narkoman bardzo często nie widzi zmian w swoim zachowaniu. Jest zafascynowany stanem, którego doświadcza po zażyciu narkotyku i nie jest w stanie samodzielnie podjąć decyzji o zaprzestaniu jego zażywania. Szczególnie w sytuacji, kiedy substancja psychoaktywna „opanuje” niemalże całkowicie jego organizm, może zdać się głównie na pomoc rodziny, aby podjąć decyzję o leczeniu.

leczenie narkomanii
leczenie narkomanii

Narkomania prowadzi do zatrucia organizmu, powoduje jego stopniowe wyniszczenie, a w konsekwencji staje się przyczyną śmierci. Dlatego leczenie narkomanii jest procesem, który jest w stanie odmienić, a nawet uratować ludzkie życie. Nasi specjaliści zawsze dostosowują terapię do każdego Pacjenta na podstawie zażywanych substancji, stopnia zaawansowania uzależnienia oraz wyniszczenia organizmu przez toksyny. Warto pamiętać, że osoby nadużywające substancji psychoaktywnych, często cierpią także na inne zaburzenia np. zaburzenia osobowości. Dlatego bardzo ważny, w przypadku leczenia narkomanii jest indywidualny program terapii i dokładna diagnoza wykonana przez specjalistów.

Fazy uzależnienia od narkotyków:

Eksperymentowanie z narkotykami – jednokrotne spróbowane danej substancji psychoaktywnej prowadzi do kilkukrotnego, w celu chęci doświadczenia nowych doznań, odcięcia się od świata, zaspokojenia ciekawości, z powodu presji grupy itp.

Przyjmowanie okazjonalne narkotyków – zwiększa się ilość przyjmowanej substancji, tutaj zaczynają się pojawiać trudności i zmiany w życiu rodzinnym, społecznym, finansowym (pożyczanie pieniędzy na narkotyki, a nawet kradzieże).

Nawyk – stan odurzenia staje się nadrzędny. Osoba zażywająca substancję psychoaktywną czuje potrzebę kolejnej dawki, ale jest w stanie pokonać ten nawyk.

Regularne przyjmowanie narkotyków (faza uzależnienia) – na tym etapie, mamy już do czynienia z osobą uzależnioną, która nie jest w stanie samodzielnie podjąć decyzji o zaprzestaniu brania narkotyku, odczuwa silne negatywne skutki odstawienia narkotyku, wymaga odtrucia i wsparcia specjalistów.

U osoby uzależnionej od narkotyków pojawiają się następujące objawy: potrzebuje coraz większej dawki narkotyku albo coraz silniejszych substancji, zaniedbuje swoje obowiązki, oddala się od bliskich osób, kłamie, manipuluje, staje się nerwowa, drażliwa, chce za wszelką cenę zdobyć daną substancję, często zadłuża się. Często taka osoba zaczyna inaczej wyglądać, staje się bardziej zaniedbana, ma zaczerwienione oczy, zwężone lub poszerzone źrenice, ma bardzo dużo energii lub staje się wręcz flegmatyczna. Konsekwencje uzależnienia widoczne są w postaci zespołu abstynencyjnego: pojawia się drżenie rąk, potliwość, halucynacje, omamy, depresja, lęki, trudności ze skupieniem uwagi. Osoba uzależniona podporządkowuje życie do potrzeby brania i posiadania narkotyków, widoczne są u niej nieustanne cykle brania i niebrania oraz zdobywania pieniędzy na kolejne dawki narkotyków.

Ośrodek dla narkomanów

Ośrodek dla narkomanów OPM-MED to miejsce, w którym zapewniamy fachową diagnozę, detoks narkotykowy oraz terapię odwykową. Dodatkowo Pacjenci, a także ich rodziny mogą liczyć na wsparcie psychologiczne. Osoba uzależniona od narkotyków odczuwa nieustanny przymus zażywania substancji psychoaktywnej, nie potrafi utrzymać abstynencji i wówczas uzależnia się fizycznie oraz psychicznie. To wszystko działa w sposób destrukcyjny nie tylko na osobę uzależnioną, ale także na jej bliskich. Dlatego tak ważna jest psychoedukacja, dzięki której Pacjenci oraz ich rodziny dowiadują się, jak radzić sobie w tym trudnym czasie, także po zakończonej terapii.

leczenie narkomanii
leczenie narkomanii

Pierwszym krokiem, który podejmujemy w ośrodku dla narkomanów, jest detoks narkotykowy (w przypadku kiedy osoba uzależniona ma w dużym stopniu wyniszczony i zatruty organizm), czyli pozbycie się najbardziej toksycznych środków z organizmu i przygotowanie go na kolejne etapy leczenia. Wówczas choremu podaje się kroplówki, które pozwalają uzupełnić poziom elektrolitów oraz witamin i minerałów. Podczas leczenia, osoba uzależniona przechodzi oczyszczanie i odtruwanie organizmu, a następnie uczy się funkcjonowania bez substancji uzależniających. Dzięki psychoterapii indywidualnej, a także grupowej Pacjenci na nowo budują poczucie własnej wartości, wiedzą, po co i dla kogo żyją. Dodatkowo mają zaplanowany czas zajęciami dodatkowymi i innymi aktywnościami, które sprzyjają odzyskiwaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.

Gdzie się znajdujemy?

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

Telefon

882-597-992

Telefon
E-mail

kontakt@opm-med.pl

E-mail