Skip to content

Leczenie zaburzeń lękowych

Leczenie zaburzeń lękowych coraz częściej prowadzone jest wśród kobiet. O zaburzeniach lękowych mówimy w sytuacji, gdy stan niepokoju utrzymuje się długo i jest bardziej nasilony, nawet jeśli stresujący moment wystąpił już dawno temu. Lęk staje się zaburzeniem, które zaczyna wywierać znaczący wpływ na nasze życie i ogranicza prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy pozwala opanować techniki łagodzenia i przerywania napadów nerwowości, a także pozwala na zmianę schematów poznawczych. Terapia zaburzeń nerwicowych polega na dotarciu do przyczyn wywołujących nerwicę i zmianie wyuczonych zachowań.

Leczenie zaburzeń lękowych

Leczenie zaburzeń lękowych oznacza leczenie różnego rodzaju fobii, do których należą:

Fobie społeczne,

objawiające się w sytuacji, gdy Pacjent narażony jest na tzw. sytuacje społeczne, w których istnieje możliwość bycia ocenianym przez innych. Odczuwa wówczas silną obawę, lęk przed krytyką, upokorzeniem. Dzieje się tak nawet w przypadku zwykłych czynności, jak „odpowiedzi”, wspólne posiłki w miejscach publicznych, inicjowanie rozmowy. Fobie społeczne objawiają się m.in. szybkim biciem serca, poceniem się dłoni, zawrotami głowy, drżeniem całego ciała oraz głosu, uczuciem suchości w jamie ustnej.

Fobie specyficzne,

czyli zaburzenia objawiające się silnym lękiem przed charakterystycznymi obiektami lub sytuacjami. Towarzyszą temu objawy jak kołatanie serca, przyspieszony oddech, silne pocenie się i duszności. Do takich fobii należą: fobie zwierzęce, czyli paraliżujący lęk np. przed pająkami, wężami; fobie środowiskowe np. lęk przed burzą, deszczem, wiatrem; fobie sytuacyjne jak lęk wysokości, klaustrofobia; fobie związane z medycyną jak lęk przed spojrzeniem na krew, lęk przed zastrzykiem, lęk przed zarazkami, lęk przed pójściem do lekarza.

Zespół lęku uogólnionego (GAD),

to lęk przed katastrofą, nieszczęściem. Objawia się ciągłym zamartwianiem się, uczuciem niepokoju, np. przed podróżą lub przed ważnym wydarzeniem. Dodatkowo powodem lęku mogą być sprawy finansowe lub stan zdrowia bliskich. Terapia poznawczo-behawioralna oraz psychodynamiczna pozwalają Pacjentowi nauczyć się radzić sobie z lękiem.

Lęk paniczny z agorafobią (zespół lęku napadowego),

objawia się nagłymi atakami paniki, trwającymi od 5 do 20 minut. Zazwyczaj towarzyszą temu objawy jak duszność, pocenie się, problemy z oddechem, zawroty głowy, mdłości, silny ból brzucha, drżenie całego ciała. Osoba dotknięta lękiem panicznym może obawiać się, że podczas ataku wystąpi u niej zawał, wylew, że się udusi, oszaleje lub straci nad sobą kontrolę.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)

charakteryzują się występowaniem kompulsji, czyli czynności przymusowych oraz obsesji, czyli natrętnych myśli. Są dotkliwe i występują dłużej niż godzinę dziennie. Takie obsesje są niechcianymi, powtarzającymi się myślami, obrazami lub impulsami trudnymi do kontrolowania, powodującymi ogromny stres. Do najczęściej występujących obsesji należą m.in. obsesje dotyczące: brudu (zwracanie uwagi na każdy dotknięty obiekt np. w sklepie i zamartwianie się, że przenosimy na siebie zarazki); wątpliwości (np. czy wyłączyliśmy żelazko lub zamknęliśmy drzwi od mieszkania); potrzeby symetrii (wmawianie sobie, że wszystko musi być równo poukładane jak książki, zabawki, przedmioty w kuchni); agresji (obawa, że kogoś skrzywdzimy). Wszystkie obawy uporczywie powracają, znacząco utrudniając codzienne funkcjonowanie.

Zespół ostrego stresu (ASD) i zespół stresu pourazowego (PTSD)

które występują po przeżyciu traumatycznego wydarzenia. Głównym kryterium, które rozróżnia te dwa zaburzenia jest czas wystąpienia objawów. W przypadku ASD towarzyszące objawy dysocjacyjne występują bezpośrednio po urazie psychicznym. Należy do nich m.in. uczucie odrętwienia, oszołomienia, izolacja od ludzi, problemy z pamięcią, depersonalizacja, derealizacja . Objawy występują od kilku dni, do miesiąca. Jeżeli objawy występują dłużej, mówimy o PTSD. U osoby cierpiącej na zespół stresu pourazowego występują natrętne wspomnienia dotyczące wydarzenia, koszmary senne oraz uczucie, jakby to zdarzenie wciąż się powtarzało we śnie i na jawie. Taka osoba może zamknąć się w sobie, unikać ludzi, sprawiać wrażenie drażliwego i gniewnego.

Leczenie PTSD

Leczenie PTSD stosuje się u Pacjentów, którzy doświadczyli traumatycznego wydarzenia w przeszłości jak wojna, napaść, wypadek komunikacyjny, katastrofa ekologiczna, znęcanie fizyczne lub psychiczne. Do symptomów tego zaburzenia można zaliczyć uczucie ciągłe napięcia, koszmary, powracające traumatyczne wspomnienia w nieoczekiwanych momentach, usiłowanie uniknięcia przedmiotów i/lub osób powiązanych z danym wydarzeniem.

Terapia PTSD nie tylko pomaga powrócić do równowagi, do normalnego funkcjonowania, ale też zapobiega nawrotom lęku. Jako formę leczenia PTSD w naszym ośrodku stosujemy psychoterapię poznawczo-behawioralną. Pacjent podczas terapii zyskuje wiedzę na temat wzorców swojego myślenia i zachowania, które wzbudzają w nim lęk. Następnie, na podstawie zdobytej wiedzy jest w stanie stopniowo, ale przede wszystkim świadomie dokonywać zmian w swojej głowie, wzmacniać umiejętności radzenia sobie z sytuacjami wywołującymi lęk.

terapia-nerwicy
osrodek-terapii-nerwicy
osrodek-terapii

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy odbywa się poprzez psychoterapię, która ma na celu zmianę zachowania i zrozumienia objawów, które ją wywołują. Celem terapii nerwicy jest poprawa stanu Pacjenta, przez co rozumiemy ustąpienie objawów nerwicy, wzrost poziomu umiejętności reagowania na ich występowanie, a także nauka radzenia sobie z nimi w sposób bezpieczny i korzystny dla Pacjenta. Nerwicę zalicza się do zaburzeń lękowych, więc należy nastawić się na długotrwałe leczenie. Jest to choroba sfery psychicznej, ale jej objawy odczuwalne są również w ciele. W określonych sytuacjach występuje niezrozumiały lęk. Często towarzyszy mu wrażenie nagłego wystąpienia objawów choroby, prowadzących w myślach nawet do śmierci (zawał, wylew, udar, nowotwór). Dodatkowo u Pacjentów często występują dodatkowe objawy jak bóle w różnych częściach ciała, przewlekły kaszel, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia wzroku lub słuchu. Pacjenci często zmieniają lekarzy i wykonują kolejne badania, nie wiedząc, że tak naprawdę powodem ich schorzeń jest nerwica. Wówczas prawidłowe wyniki badań, zamiast cieszyć, martwią Pacjentów, bo nie wiedzą, co im dolega. Jak zatem zdiagnozować nerwicę? Jednym z objawów nerwicy jest przewlekły ból mięśni, któremu towarzyszy ciągłe zmęczenie. U Pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi, w przeciwieństwie do osób, które tylko „stresują się”, nie występuje okres rozluźnienia i odprężenia po chwili. U osób cierpiących na nerwicę, napięcie mięśniowe utrzymuje się przewlekle. Powoduje to nasilone bóle głowy, często też całego ciała. Coraz częściej występują zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie. Są to pierwsze sygnały świadczące o tym, że my sami lub ktoś z naszych bliskich zmaga się z zaburzeniami nerwicowymi.

leczenie nerwicy

Ośrodek dla chorych na nerwice

Ośrodek dla chorych na nerwice specjalizuje się w prowadzeniu psychoterapii w nurcie psychodynamicznym oraz poznawczo-behawioralnym. U Pacjentów, u których zaburzenia nerwicowe mają mało nasilony charakter lub jeśli występują u młodzieży, rozpoczynamy leczenie od psychoterapii. Często praktykujemy także terapie rodzinne. Podejście psychodynamiczne w naszym ośrodku dla chorych na nerwice zakłada, że dzięki terapii możliwa jest modyfikacja nabytych wcześniej cech osobowości. Terapia daje szansę nabycia umiejętności społecznych, co wyzwala u Pacjenta umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dlatego też praktykujemy terapie grupowe, które pozwalają na naukę budowania zaufania do drugiego człowieka.

leczenie_nerwicy
leczenie-nerwicy

Terapie nerwicy

Terapie nerwicy są jak dotąd najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń nerwicowych skierowaną na wyeliminowanie przyczyn zaburzeń. Uważamy, że podczas terapii najważniejsze jest zaufanie. Budowanie zaufania do drugiego człowieka sprzyja redukcji lęku, uczy jak na nowo zawierać relacje emocjonalne. Pacjent podczas terapii grupowych ma możliwość porównania swoich doświadczeń z przeżyciami innych uczestników. W ten sposób patrzy na swoje problemy w inny sposób, nabiera nowej perspektywy, naśladuje pewne postawy, a przede wszystkim poszerza wiedzę o zaburzeniu i o sposobach radzenia sobie z nimi.
Terapie nerwicy uzależnione są od rodzaju występujących zaburzeń nerwicowych, indywidualnych możliwości Pacjenta radzenia sobie ze stresem oraz od jego motywacji do zmiany w swoim życiu. Często reakcje nerwicowe wyzwalane są przez trudne sytuacje, w jakich Pacjent się znajduje jak utrata pracy, brak odpowiedniego zaplecza finansowego, toksyczna relacja, przewlekły stres, traumatyczne wydarzenie. Psychoterapia ma na celu dotarcie do istoty problemów Pacjenta, uświadomienie mu jego konfliktów wewnętrznych, a w końcu „rozprawienie” się ze zranieniami z przeszłości i budowaniu stabilnego poczucia własnej wartości.

Gdzie się znajdujemy?

OPM-MED ul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

OPM-MED ul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

Telefon

882-597-992

Telefon
E-mail

kontakt@opm-med.pl

E-mail