Nerwica, dlaczego na nią chorujemy?
Nerwica dotyka coraz większą grupę społeczeństwa. Uporczywe syndromy mają wpływ nie tylko na życie prywatne, ale też zawodowe i rodzinne. Głównym objawem zaburzeń nerwicowych jest nieprzemijający lęk, który może być tak silny, że zaczynają mu towarzyszyć także fizyczne dolegliwości. Jakie są przyczyny nerwicy, czym się objawia i dlaczego na nią chorujemy? Tego dowiesz się w tym artykule.
Czym jest nerwica?
Nerwica lękowa występuje wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia emocjonalne, uporczywe myśli, zaburzenia działania niektórych narządów, a nawet objawy somatyczne. Przyczyną tego problemu jest psychika, a najczęstszym objawem jest lęk. Niekiedy może być tak silny, że powoduje uczucie duszności, ból żołądka, biegunkę czy też psychozę.
Definicja nerwicy zmieniała się na przestrzeni ostatnich lat, chociażby ze względu na odróżnienie tego zaburzenia od depresji i psychozy.
Zazwyczaj nerwica ma przewlekły charakter, dlatego objawy mogą z czasem nawracać. Poza tym występują u blisko 15-20% światowej populacji. Najczęściej ten problem dotyka kobiety. Nerwica może też być połączona z innymi zaburzeniami psychicznymi, co jest sporym utrudnieniem podczas diagnozowania tego problemu. Trudno jest wtedy określić, które symptomy wynikają z konkretnego zaburzenia.
Jakie są przyczyny nerwicy?
Na rozwój nerwicy wpływ mają różne czynniki – biologiczne, społeczne i kulturowe. W końcu podłoże tego zaburzenia jest dość złożone. Według naukowców w 30% odpowiadają za to czynniki genetyczne, a w 70% czynniki środowiskowe. Oprócz tego zaburzenia nerwicowe znajdują swoje podłoże w skumulowanych, stresujących wydarzeniach w Twoim życiu.
Zachowania rodziców mają spory wpływ na wystąpienie nerwicy. Szczególnie dotyczy to sytuacji w pierwszych 5-6 latach życia, kiedy to dynamicznie rozwija się osobowość człowieka. Niektórzy naukowcy zaznaczają również, że nerwica jest częściej diagnozowana u osób, które nie były w dzieciństwie akceptowane przez rodziców.
Specjaliści podkreślają, że nerwica lękowa może powstawać na skutek szybkiego tempa życia i stresu, który wynika z narastającej rywalizacji oraz pogoni za szczęściem. Wśród innych przyczyn wymieniane są też: hałas, kryzys więzi rodzinnych i zmniejszenie przestrzeni życiowej.
Wyodrębniliśmy czynniki, które mają największy wpływ na powstawanie nerwicy.
Osobowość
Badania pokazują, że bardziej narażone na wystąpienie nerwicy są osoby, które były nieśmiałe i powściągliwe w okresie dzieciństwa. Poszczególne cechy osobowości również mają wpływ na pojawienie się tego zaburzenia. Szczególnie odnosi się to do osób o wysokiej wrażliwości emocjonalnej.
Zauważ, że z nerwicą lękową częściej borykają się egocentrycy. Zazwyczaj są skoncentrowani na sobie, a przede wszystkim uważają, że ich problemy są nieporównywalne ze stanem i cierpieniem, z jakim mierzą się inni.
Rodzina
Lęk jako cecha osobowości może być dziedziczony. Dlatego to środowisko rodzinne może mieć spory wpływ na rozwój nerwicy lękowej.
Wyuczone zachowania
Zachowania i nawyki są wyuczone, a przede wszystkim powstają pod wpływem środowiska, społeczeństwa oraz rodziny. Dlatego, jeśli w Twoim umyśle często pojawiają się wyimaginowane zmartwienia, to z czasem umysł może się wytrenować w takim stopniu, że w końcu zyskasz nawyk zamartwiania się.
Chemia mózgu
Niektóre badania wskazują na to, że nerwica jest spowodowana zmienioną chemią mózgu. Jednak nadal pozostawia to wiele wątpliwości, ponieważ trudno jest określić, czy to niepokój powoduje zmiany fizyczne, czy może jest odwrotnie i to zmiany fizyczne przyczyniają się do powstania niepokoju.
Warunki medyczne
Choroby płuc, serca czy tarczycy przyczyniają się do powstania nerwicy lub przynajmniej powodują występowanie objawów typowych dla tego zaburzenia. Oprócz tego mogą nasilać symptomy nerwicy lękowej. Dlatego tak ważne jest to, żebyś podczas rozmowy z lekarzem przedstawił wszystkie swoje dolegliwości, a do tego poddawał się badaniom fizykalnym. Dzięki temu będziesz mógł wykluczyć inne schorzenia.
Jakie są objawy nerwicy?
Skoro znasz już przyczyny nerwicy, to zwróć również uwagę na objawy tego zaburzenia. Tym bardziej że dotykają zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Najczęstszym symptomem są napady niepokoju i lęku. Niekiedy mogą mieć naprawdę duże nasilenie – wręcz paraliżujące, a w takiej sytuacji trudno jest zignorować ten problem. Towarzyszą temu kłopoty z koncentracją, a także zaburzenia snu, choć niekiedy nerwica ma odwrotne objawy. Wówczas możesz mieć problemy z zasypianiem i odczuwać większą senność. Charakterystycznym symptomem nerwicy jest uczucie nieustannego napięcia oraz ciągłe zamartwianie się.
W przypadku strefy fizycznej do objawów nerwicy można zaliczyć dolegliwości związane z bólem głowy, brzucha i kręgosłupa. Czasem dostrzegalne są zaburzenia wzroku, drżenie kończyn, nagłe uderzenia gorąca, zimne poty i kołatanie serca. Osoby cierpiące na nerwicę miewają też problemy na tle seksualnym np. zaburzenia erekcji lub przedwczesny wytrysk.
Nerwica może się uwidaczniać przez problemy z mówieniem, napady padaczkowe oraz niedowład. W rzadkich przypadkach dochodzi do urojonej ciąży.