Jesienna depresja – jak sobie z nią radzić?
Jesienna depresja zaczyna pukać do naszych drzwi wraz z końcem lata, kiedy pogoda zaczyna dynamicznie się zmieniać, a przez to czujemy większe zmęczenie, nostalgię i obniżenie nastroju. W tym okresie najczęściej pojawia się pogorszony nastrój, który wpływa negatywnie na stan emocjonalny, motywację do pracy czy na aktywność. Już teraz przekonaj się, czym dokładnie jest jesienna depresja i jak ją rozpoznać.
Co to jest jesienna depresja?
Najliczniejszą grupą osób, która boryka się z depresją jesienną, są kobiety po 30. roku życia. Każdego roku z objawami jesiennej depresji mierzy się ok. 10% populacji. Mimo to nadal jest ona bagatelizowana.
Czym zatem jest depresja sezonowa? Uznaje się, że to stan emocjonalny, ale też poznawczy i fizjologiczny. Charakteryzuje się obniżeniem samopoczucia, energii do wykonywania nawet podstawowych obowiązków domowych i zawodowych. Sprawia, że stajemy się częściej zmęczeni, zniechęceni i tęsknimy za słońcem oraz urlopem.
Jak sama nazwa wskazuje z depresją jesienną zazwyczaj mamy do czynienia na przełomie jesieni i zimy. Długie, ciemne popołudnia i wieczory sprawiają, że wiele osób szczególnie samotnych i o dużej wrażliwości, zaczyna dostrzegać u siebie symptomy depresji jesiennej.
Nie należy mylić tego stanu ze zwykłą chandrą.
Depresja jesienna – objawy
Depresja sezonowa wyróżnia się tym, że jednego dnia możesz odczuwać przykre objawy, a drugiego Twój poziom energii i stan emocjonalny mogą być już na standardowym, dobrym poziomie.
Każdy z nas jest inny, dlatego też inna jest częstotliwość występowania objawów depresji jesiennej. Co stanowi dla wielu osób dodatkową trudność w rozpoznaniu, że naprawdę boryka się z takim problemem.
Bądź czujny i zwróć uwagę na to, czy w okresie jesienno-zimowym wyjątkowo mierzysz się z takimi objawami, który charakteryzują depresję jesienną:
- większa senność, mimo przespanej całej nocy,
- obniżenie nastroju, trwające minimum 2 tygodnie (czasem z przerwami),
- rozdrażnienie i wrogość względem otoczenia w domu oraz w pracy,
- trudności z odczuwaniem radości,
- brak energii i chęci do tego, aby zajmować się codziennym obowiązkami,
- zmniejszona produktywność i motywacja do pracy oraz nauki,
- zmniejszony popęd seksualny,
- nieregularny cykl miesiączkowy,
- często występujące stany lękowe,
- myśli samobójcze lub częstsze myślenie o śmierci,
- zwiększone łaknienie przez co większe przybieranie na wadze.
Jak walczyć z depresją jesienną?
Nie ignoruj tych objawów, gdyż wpływają one na Twoje codzienne funkcjonowanie. W przypadku takich objawów depresji jesiennej, jak myśli samobójcze, zmęczenie czy nieregularny cykl menstruacyjny, koniecznie udać się do specjalistów, np. do psychologa, wykonaj badania morfologiczne czy też odwiedź ginekologa. Dopiero specjaliści pozwolą Ci zdiagnozować Twój problem, a także wykluczyć inne dolegliwości zdrowotne.
Jak zatem poradzić sobie, gdy specjalista uzna, że borykasz się z depresją jesienną? Oto kilka najczęstszych sposobów, jak pomóc sobie podczas depresji jesiennej.
Psychoterapia
Niekiedy potrzebna będzie krótka psychoterapia, podczas której otrzymasz niezbędne wsparcie i wskazówki, jak poradzić sobie z nagromadzonymi negatywnymi myślami. Być może Twoja z pozoru jesienna depresja, to tak naprawdę pełnowymiarowa depresja, która będzie wymagała leczenia czy nawet zastosowania wspomagających środków farmakologicznych. Postawienie diagnozy i chęć do walki z własnymi emocjami stają się kluczowe.
Odpocznij
Nie bój się odpocząć i lepiej zadbać o siebie. Jesienią i zimą znajdź sobie pasję, która oderwie Cię od stresujących problemów. Być może w miarę możliwości postaraj się zorganizować wakacje właśnie w trakcie miesięcy jesienno-zimowych zamiast latem. Poleć do krajów, gdzie słońca nie brakuje nawet w tym okresie.
Postaw na zdrową dietę
To także doskonały czas, żeby zacząć odżywiać się świadomiej i zdrowiej. Dodaj do swojej diety więcej warzyw i owoców. Zwróć uwagę również na to, żeby w diecie znalazły się produkty, zawierające magnez oraz witaminy z grupy B. Doskonale sprawdzą się rozgrzewające potrawy, np. kremy z dyni.
Postaw na ruch
Nawet gdy Ci się nie chce, idź na spacer. Doskonale sprawdzi się też sport. Do wyboru masz naprawdę sporo różnych opcji – od biegania, po tenis czy pływanie. Jednak zdecydowanie w tym czasie najlepszym rozwiązaniem będzie zakupienie sprzętu do ćwiczeń, np. rowerka stacjonarnego, który będzie motywował Cię do ćwiczeń.
Dlaczego należy rozpoznać i zwalczać depresję jesienną?
Należy podkreślić, że depresja jesienna zazwyczaj znika wraz z rozpoczęciem wiosny i lata. Jednak mimo to zdarza się tak, że nawraca ponownie, gdy dni zaczynają stawać się coraz krótsze.
Nie warto bagatelizować objawów depresji jesiennej także dlatego, że może być ona sygnałem ostrzegawczym, że coś niedobrego zaczyna się dziać w związku z Twoją psychiką. Z pozoru zwykła depresja jesienna może rozwinąć się w pełnowymiarową depresję oraz w inne zaburzenia psychiczne. Dlatego warto być czujnym i jeszcze bardziej zatroszczyć się o siebie, szczególnie właśnie w okresie jesienno-zimowym.