Czy granie w Totolotka uzależnia?
Zdrapki, gry liczbowe, konkursy, a także Totolotek mogą uzależniać tak samo, jak zakłady bukmacherskie czy gry karciane. Zawsze, gdy decydujesz się na rozrywkę, gdzie możesz wygrać pieniądze, a wynik nie zależy od Twoich umiejętności i wiedzy, tylko od przypadku, to jesteś narażony na rozwój uzależnienia od hazardu. Dowiedz się, jak rozpoznać uzależnienie od Totolotka i przekonaj się, jak możesz poradzić sobie z tą chorobą.
Na czym polega uzależnienie od Totolotka?
Na uzależnienie od Totolotka wpływ ma szereg czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Najczęściej dotyczy to: zaburzeń w samoocenie, problemów w relacjach interpersonalnych oraz silnych stanów pobudzenia.
Motywacją do rozpoczęcia gier hazardowych może być potrzeba rozrywki i przełamania nudy. Jednak z czasem nałóg powoduje chroniczne zmęczenie, ponieważ zaczynasz traktować Totolotka jak sposób na radzenie sobie z problemami. Wtedy pojawiają się też wizje wielkiej wygranej i zaburzenia w logicznym myśleniu. Po prostu nie jesteś w stanie realnie ocenić daną sytuację, wydaje Ci się również, że to Ty decydujesz o wyniku gry, a nie przypadek.
Warto zaznaczyć, że rozwój uzależnienia od Totolotka wiąże się ze zmianą postrzegania tej czynności. Dla zdrowej osoby wypełnienie kuponu, wzięcie udziału w grze liczbowej lub kupienie zdrapki to jedynie zwyczajna zabawa, która nie ma wpływu na jego bądź jej humor. Jednak inaczej jest w przypadku osób uzależnionych od hazardu. Wówczas pojawia się silny przymus mocnych wrażeń, co może zapewnić jedynie dalsza gra.
Problem pojawia się także wtedy, gdy gra w Totolotka staje się sposobem na poradzenie sobie z trudnościami w życiu prywatnym lub zawodowym. Choć możesz zdawać sobie sprawę z tego, że gra w Totolotka jest dla Ciebie zgubna, to jednak chęć poczucia dreszczyku emocji jest zbyt silna. Taka sytuacja prowadzi do zmian neurologicznych, zostaje też zaburzony system nagród i prawidłowa reakcja na bodźce.
Jak rozpoznać uzależnienie od Totolotka?
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne stworzyło kryteria, według których diagnozowany jest patologiczny hazard. Jeśli występują u Ciebie przynajmniej cztery z wymienionych zachowań, to powinieneś skorzystać z profesjonalnej pomocy:
- odczuwanie potrzeby grania i stawiania coraz wyższych stawek, bo tylko to zapewnia możliwość uzyskania wysokiego poziomu ekscytacji;
- pojawienie się rozdrażnienia i niepokoju w momencie, gdy musisz ograniczyć lub zaprzestać grania w Totolotka;
- próby kontrolowania, ograniczenia lub zaprzestania gier hazardowych kończą się niepowodzeniem;
- skupienie swoich myśli jedynie na grach hazardowych, rozpamiętywanie poprzednich rozgrywek, planowanie dalszych gier i wymyślanie sposobów na zdobycie pieniędzy;
- zerwanie lub rozluźnienie relacji rodzinnych, a także zaniedbanie pracy, nauki i codziennych obowiązków;
- granie w Totolotka, gdy masz zły humor;
- pojawienie się potrzeby „odegrania” po przegraniu pieniędzy;
- korzystanie ze wsparcia finansowego innych ludzi, co ma ratować tragiczną sytuację finansową spowodowaną przez patologiczne granie w Totolotka.
Jakie są fazy rozwoju uzależniania od Totolotka?
- Faza zwycięstwa – jedynie okazjonalnie uprawiasz hazard, marzysz u dużej wygranej i zaczynasz odczuwać coraz większe pobudzenie nawet wtedy, gdy uda Ci się wygrać niewielkie kwoty. W konsekwencji zaczynasz spędzać coraz więcej czasu na grze.
- Faza strat – pojawiają się coraz większe straty finansowe spowodowane stawianiem wyższych stawek. Zaniedbujesz bliskie osoby i obowiązki zawodowe.
- Faza desperacji – masz coraz większe problemy finansowe, pojawia się psychiczne wyczerpanie i poczucie winy, ale nie jesteś w stanie przerwać gry.
- Faza utraty nadziei – to już ostatnia faza rozwoju choroby, która może być jednoznaczna z utratą kontaktu z najbliższymi osobami oraz popadaniem w coraz większe problemy finansowe. Rośnie też uczucie zagubienia, co może powodować pojawienie się myśli samobójczych.
Jak leczyć uzależnienie od Totolotka?
Bardzo często uzależnienie od hazardu, a szczególnie od Totolotka rozwija się stopniowo. Jednak ważne jest to, żeby już na wczesnym etapie choroby skorzystać z profesjonalnej pomocy, dzięki czemu możliwe będzie zatrzymanie dalszego rozwoju. Pamiętaj jednak, że leczenie będzie skuteczne jedynie wtedy, gdy sam lub sama zdajesz sobie sprawę ze swojego problemu i samodzielnie zdecydujesz się na zgłoszenie po pomoc.
Początkowe fazy uzależniania od Totolotka mogą przybrać formę wizyt u psychologa oraz psychoterapii ambulatoryjnej. Jednak dalsze fazy rozwoju choroby wymagają leczenia w zamkniętej klinice uzależnień. Wtedy specjaliści mogą jeszcze lepiej znaleźć przyczynę neurologiczną i psychologiczną zaistniałego problemu. Pracujesz także nad zmianą dotychczasowego toku myślenia, uczysz się prawidłowych relacji społecznych i innych sposobów niż Totolotek radzenia sobie ze stresem. Często wykorzystywane są następujące metody leczenia uzależnienia od zdrapek, gier liczbowych, konkursów czy Totolotka:
- techniki relaksacyjne,
- terapia indywidualna i grupowa,
- samoobserwację,
- program społeczności terapeutycznej,
- model Minnesota.