Skip to content

Leczenie hazardu

Leczenie hazardu podejmowane jest u osób zmagających się z uzależnieniem behawioralnym, jakim jest uzależnienie od hazardu. Aktywności związane z graniem odkrywają dominującą rolę w życiu osoby uzależnionej i często prowadzą do utraty pracy, zaplecza finansowego, a nawet rozpadu rodziny.

Leczenie hazardu

Leczenie hazardu powinno rozpocząć się na etapie, kiedy osoba uzależniona nie kontroluje tego, ile czasu oraz środków poświęca na grę, zaniedbując przy tym swoje obowiązki oraz rodzinę. Bardzo często bez względu na konsekwencje płynące z hazardu, gracz powraca do nałogu i nie jest w stanie samodzielnie nad tym zapanować. Nie leczony hazard może prowadzić do ucieczki w inne uzależnienie, czy to od alkoholu, czy narkotyków. Uzależniony może całkowicie stracić kontrolę nad nałogiem, co może być powodem depresji, a nawet myśli samobójczych. Wówczas rodzina lub osoba z bliskiego otoczenia powinna zareagować. Leczenie hazardu w przystosowanym do tego miejscu jest szansą na nowe życie dla osoby uzależnionej. Niezwykle ważna jest motywacja do zmiany. Jeżeli osoba uzależniona dobrowolnie zgodzi się na leczenie, będziemy w stanie stworzyć plan leczenia i rozpocząć terapię, co jest kluczem do wyzdrowienia.

Leczenie hazardu
terapia hazard

Ośrodek terapii OPM-MED to bezpieczne miejsce, w którym odnajdziesz nieocenioną pomoc naszych terapeutów, psychoterapeutów, psychologów oraz innych specjalistów. U nas każdy czuje się jak w domu, odczuwa błogi spokój, może zebrać myśli i otworzyć się na ludzi. Każdemu dajemy czas, ponieważ każdy nasz Pacjent jest wyjątkowy i wymaga indywidualnego leczenia. Nie działamy schematycznie. Na początku leczenia przeprowadzamy wywiad, robimy rozpoznanie, analizujemy podłoże nałogu i dopiero na podstawie zebranych informacji o stanie psychicznym i fizycznym Pacjenta, jesteśmy w stanie wdrożyć indywidualny plan terapii. Podczas leczenia prowadzimy indywidualne, a także grupowe sesje, zajęcia psychoedukacyjne oraz wszelkiego rodzaju zajęcia dodatkowe. Takie zajęcia mają na celu wyćwiczenie u Pacjenta technik, pozwalających na zwalczenie pokus, zdrowego patrzenia na otaczający go świat oraz naukę prawidłowych relacji z innymi, ponieważ owe często zostają zaburzone.

Objawy uzależnienia od hazardu

Zaniedbywanie codziennych obowiązków (nauki czy pracy)

Zaniedbywanie życia rodzinnego oraz towarzyskiego

Traktowanie gry jako możliwości poprawienia samopoczucia

Ucieczka od codziennych problemów w hazard

Nadmierna koncentracja na przygotowaniu strategii gry (planowanie i analizowanie rozgrywek)

Potrzeba zdobycia większej ilości pieniędzy na granie (nawet poprzez oszustwa, kradzież)

Powrót do hazardu, nawet po utracie dużej sumy pieniędzy

Okłamywanie bliskich, aby ukryć powiązanie z hazardem

Rozdrażnienie w przypadku próby porzucenia gry

Fazy uzależnienia od hazardu

  • Faza zwycięstw – hazard jest traktowany jako rozrywka. Gracz okazjonalnie kupuje zdrapki lub losy totolotka, gra na automatach i zaczyna odwiedzać kasyna. W przypadku wygranej osoba grająca doznaje pobudzenia, a nawet stanu euforii. Zaczyna wierzyć w to, że zawsze będzie wygrywać, więc zwiększa częstotliwość grania, a w przypadku wygranej gra obstawia coraz większe środki pieniężne.
  • Faza strat – faza ta rozwija się szybko, gdy osoba grająca wygrywa i widzi korzyści finansowe. Wygrana zachęca do dalszej gry a przegrana do odegrania się. Pojawiają się znacznie większe stawki i większa przegrana. Osoba grająca koncentruje się na tym, jak zdobyć pieniądze na hazard. Chęć wygrania zmniejsza kontrolę nad emocjami i sytuacją. W tej fazie pojawia się zaniedbywanie obowiązków szkolnych, zawodowych, domowych, okłamywanie oraz ukrywanie uzależnienia, zaciąganie pożyczek na grę.
leczenie-hazardu
leczenie-hazardu
  • Faza desperacji – całkowita utrata kontroli nad zachowaniem, utrata wszystkich pieniędzy, nieumiejętność przerwania gry bez względu na konsekwencje. Narastające długi powodują przeżywanie poczucia winy oraz panikę. Osoba uzależniona separuje się od bliskich, od rodziny i przyjaciół. Przeżywa ciągłe napięcia oraz poczucia bezradności, co skutkuje depresją oraz wyczerpaniem.
  • Faza utraty nadziei – w tej fazie dochodzi do utraty pracy bądź wyrzucenia z uczelni, utraty bliskich, przyjaciół, ponadto dochodzi presja narastających długów i niemożność ich spłacenia. W tej fazie często dochodzi do załamania psychicznego, ucieczki w alkohol, narkotyki, konfliktów z prawem. Pojawiają się myśli samobójcze oraz dochodzi do prób samobójczych, by uwolnić się od trudnej sytuacji, która wydaje się bez wyjścia.

Gdzie się znajdujemy?

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

Telefon

882-597-992

Telefon
E-mail

kontakt@opm-med.pl

E-mail