Hazard – czy hazardziście da się pomóc?
Hazard – regularne i nadmierne uczestnictwo w grach hazardowych to choroba, która oddziałuje zarówno na uzależnioną osobę, jak i najbliższe otoczenie. Ten nałóg może dotknąć właściwie każdego, więc nie warto wierzyć w stereotypy i utożsamiać ten nałóg jedynie z dobrze sytuowanymi osobami. W końcu ten problem dotyka nawet nastolatków. W walce z uzależnieniem od hazardu potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Dowiedz się, jak radzić sobie w takiej sytuacji.
Jakie są najskuteczniejsze sposoby pomocy hazardziście?
Pamiętaj, że na każdym etapie uzależnienia od hazardu możesz rozpocząć terapię, która pozwoli odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Uzależnione osoby rzadko kiedy są w stanie samodzielnie podjąć odpowiedni kroki. W tym celu potrzebują wsparcia oraz zachęty ze strony najbliższych osób. Problemem mogą też być dość naturalne mechanizmy obronne w postaci zaprzeczania i wyparcia. W konsekwencji chora osoba nie chce zrozumieć tego, że faktycznie ma problem z hazardem.
Zatem, czy hazardziście da się pomóc? Skuteczność leczenia jest uzależniona od tego, czy chora osoba dobrowolnie podda się terapii. Zmuszenie do odwyku nie przyniesie trwałych rezultatów. Gdy już hazardzista zrozumie, że potrzebuje profesjonalnej pomocy, to najlepszym rozwiązaniem będzie stacjonarny ośrodek leczenia uzależnienia. Tam otrzyma kompleksowe wsparcie psychologów, lekarzy, psychoterapeutów i innych specjalistów. Kluczowe znaczenie ma indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz przepracowanie problemów i mechanizmów, które przyczyniły się do powstania choroby. Fachowcy pokazują również, w jaki sposób uzależniona osoba może radzić sobie z trudnościami, jakie czekają na nią w życiu codziennym.
Nawet po zakończeniu leczenia chora osoba nadal pozostaje hazardzistą, dlatego po długim okresie abstynencji może nastąpić nawrót choroby. Zatem niezbędne jest unikanie miejsc, w których hazardzista mógłby skorzystać z loterii, gier, automatów oraz zakładów sportowych. Specjaliści nawet zalecają, żeby osoba po leczenia unikała oglądania teleturniejów telewizyjnych. Niekiedy niezbędna jest też kontrola podczas korzystania z Internetu.
Jak rozpoznać hazardzistę?
Niekiedy problem z wyjściem z nałogu ma przede wszystkim związek z późnym rozpoznaniem choroby. Czasem trudno jest dostrzec pierwsze symptomy, ponieważ hazard nie powoduje widocznych zmian w wyglądzie jak np. alkoholizm. Do tego trudno jest określić różnicę między rozrywką a uzależnieniem. Zazwyczaj potrzebna jest dokładna obserwacja zachowań osoby, którą podejrzewasz o patologiczny hazard. Mogą wtedy pojawić się następujące objawy:
- zaniedbywanie rodziny, znajomych i pracy,
- poczucie wewnętrznego przymusu grania,
- utrata kontroli nad potrzebą grania,
- granie o coraz wyższe stawki,
- silny dyskomfort psychiczny, poddenerwowanie i irytacja spowodowana zaprzestaniem grania,
- fantazjowanie o wielkich wygranych.
Jak rozmawiać i postępować z hazardzistą?
Bardzo często pierwszą reakcją rodziny oraz najbliższych osób jest to, żeby ukryć problem z hazardem – u męża, żony, dzieci czy rodzica. Jednak pamiętaj o tym, że ciągłe usprawiedliwianie oraz tłumaczenie pewnych zachowań nie jest dobre – dla Ciebie i uzależnionej osoby. Może dojść do tego, że hazardzista zaczyna rozumieć, że nie ponosi żadnych konsekwencji związanych ze swoim nałogiem. Dlatego jako pierwszy musisz dostrzec problem, z jakim boryka się druga osoba.
Podczas leczenia uzależnienia od hazardu kluczowe znaczenie ma wsparcie w walce z nałogiem oraz szczera rozmowa. Jeśli to nie pomaga, to pozwól hazardziście odczuć konsekwencje swoich zachowań. Niech weźmie za nie odpowiedzialność, ponieważ to może być jedyny sposób na to, żeby faktycznie zrozumiał, jak negatywny wpływ mają podjęte działanie.
Musisz jednak zachować równowagę w swoich działaniach. Szantaż, groźby i obrażanie nie przyniosą oczekiwanych skutków. Zamiast tego okaż wsparcie, zrozumienie oraz miłość. Pokaż też, jak wiele pięknych chwil druga osoba traci przez zatracanie się w grach i loteriach. Gdy zastanawiasz się, czy hazardziście da się pomóc, pamiętaj także o tym, żeby rozmawiać o swoich uczuciach, obawach i nadziejach.
Co czuje osoba uzależniona od hazardu?
Pomoc hazardziście jest tak trudna, ponieważ podobnie jak inne uzależnienia behawioralne, ma destrukcyjny wpływ na życie codzienne i zachowania nałogowca. Niekiedy wynika to z osamotnienia oraz próby poradzenia sobie z problemami, a innym razem gry mają być sposobem na odreagowanie stresu. Dlatego brak dostępu do loterii czy zakładów może doprowadzić do napadów agresji, złości, a nawet do przemocy. W końcu nałóg skutkuje całkowitą zmianą systemu wartości. Dochodzi również do tego, że pragnienie wzięcia udziału w kolejnych grach jest tak silne, że uzależniona osoba jest w stanie kłamać i oszukiwać, żeby tylko zyskać pieniądze na hazard.
W zaawansowanym stadium uzależnienia od hazardu nie wierz w zapewnienia o miłości i troskę o dobro rodziny. Zazwyczaj są to jedynie mechanizmy obronne oraz manipulacja. Poza tym hazardzista stara się w ten sposób usprawiedliwić swoje zachowanie, a przede wszystkim uniknąć konsekwencji swoich działań. W takiej sytuacji tylko mocny wstrząs może sprawić, że będziesz w stanie faktycznie pomóc drugiej osobie.