Wysokofunkcjonujący alkoholik — kim jest?
Alkoholik kojarzy Ci się z osobą, która nie ma pracy, domu i nie dba o siebie? Zatem jesteś w błędzie, czego najlepszym potwierdzeniem są wysokofunkcjonujący alkoholicy. To też potwierdzenie tego, że ten nałóg może dotknąć każdego – prawników, biznesmenów, lekarzy czy po prostu osoby, które odnoszą sukcesy zawodowe i z pozoru wydają się szczęśliwi. Dowiedz się, kim jest alkoholik wysokofunkcjonujący i jak rozpoznać ten nałóg.
Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik?
Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazują, że aż 20% uzależnionych od alkoholu to alkoholicy wysokofunkcjonujący. W Polsce brakuje danych, które mogłyby wskazać odsetek takich osób, jednak inne badanie wskazują na to, że blisko 18% pracowników polskich korporacji każdego dnia pije alkohol. Pokazuje to, że alkoholizm wysokofunkcjonujący stanowi realny problem. Jednak kogo dotyczy ten problem?
Alkoholizm wysokofunkcjonujący odnosi się do osób, które zajmują wysokie stanowiska, wykonują prestiżowe zawody i są określani jako ludzie sukcesu. Zazwyczaj dotyczy to lekarzy, prawników, finansistów, polityków czy pracowników wielkich korporacji. Z jednej strony takie osoby są znane ze swojego zaangażowania w pracę i ze specjalistycznej wiedzy, ale często wykonują też swoje obowiązki pod wpływem alkoholu.
Jednak ze względu na prestiż i szacunek, jakim jest darzony wysokofunkcjonujący alkoholik, otoczenie boi się lub nie chce zwracać uwagi na problem z alkoholem tej osoby. Tak naprawdę rosnący nałóg ignoruje zarówno rodzina, jak i pracownicy czy sam uzależniony.
Wysokofunkcjonujący alkoholik – charakterystyka
Wspólną cechą wysokofunkcjonujących alkoholików jest świetna praca, wysokie zarobki i odpowiedzialne stanowisko. Środowisko postrzega taką osobę jako człowieka sukcesu, który nie ma problemów na polu zawodowym i rodzinnym. Taki obraz utrudnia dostrzeżenie problemów z alkoholem, a przede wszystkim stanowi „zasłonę dymną” dla konieczności mierzenia się z ogromnym stresem, lękiem czy samotnością. Alkohol zazwyczaj staje się wtedy lekarstwem i sposobem na odreagowanie. Dla niektórych alkoholików stanowi też nagrodę za kolejny sukces zawodowy, co prowadzi też do niebezpiecznych zależności, a przede wszystkim do nadużywania alkoholu.
Jak rozpoznać wysokofunkcjonujący alkoholizm?
Bardzo trudno jest zdiagnozować alkoholika wysokofunkcjonującego, ponieważ nie odpowiada głęboko utartym stereotypom, jakie są związane z alkoholizmem. Problemem jest także to, że środowisko częściej lekceważy pierwsze symptomy np. ukradkowe picie alkoholu w domu lub w miejscu pracy.
Podejrzewasz, że osoba z Twojego środowiska jest wysokofunkcjonującym alkoholikiem? Zatem zwróć uwagę na poniższe objawy, które mogą stanowić sygnał ostrzegawczy:
- regularne picie coraz większych ilości alkoholu;
- szukanie towarzystwa osób pijących alkohol, co daje okazję do spożycia napojów wysokoprocentowych;
- picie alkoholu w samotności i w ukryciu;
- szukanie wymówek, gdy pojawiają się sugestie o problemie z alkoholem;
- alkoholik nie chce przyznać się do swojego problemu, nie widzi nic złego w tym, że regularnie spożywa napoje wysokoprocentowe, a przede wszystkim nie utożsamia się z osobą uzależnioną od alkoholu;
- unikanie konsekwencji wynikających z nadużywania alkoholu – zazwyczaj wynika to z uprzywilejowanej pozycji zawodowej i z wysokiego statusu społecznego;
- przerywanie picia alkoholu w celu udowodnienia, że nie ma problemu z uzależnieniem;
- celebrowanie każdej chwili, gdy można wypić alkohol;
- rosnące uczucie niepokoju w sytuacji, gdy nie można sięgnąć po alkohol;
- stwarzanie pozorów, które mają zaprzeczyć problemom z alkoholem;
- sięganie po napoje wysokoprocentowe w nieodpowiednich momentach np. podczas farmakoterapii czy tuż przed prowadzeniem samochodu.
Sposoby leczenia wysokofunkcjonującego alkoholizmu?
Zazwyczaj alkoholik wysokofunkcjonujący, a także jego otoczenie zdaje sobie sprawę z istnienia problemu dopiero w momencie, gdy dochodzi do problemów z prawem. Przeważnie dotyczy to odebrania prawa jazdy na skutek prowadzenia pod wpływem alkoholu. Niekiedy bodźcem do rozpoczęcia leczenia jest także ryzyko utraty pracy bądź rosnący kryzys rodzinny.
Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim chora osoba powinna rozpocząć terapię uzależnienia. Najlepszym miejscem do tego jest stacjonarny ośrodek leczenia uzależnień, gdzie prowadzone są zajęcia terapeutyczne i może być przeprowadzona detoksykacja organizmu.
Zazwyczaj wysokofunkcjonujący alkoholicy wybierają prywatne ośrodki, ponieważ pobyt w państwowej placówce i kontakt z chorymi osobami z niższych warstw społecznych nasila mechanizm zaprzeczania. Przez to leczenie może być znacznie trudniejsze i mniej efektywne. Poza tym prywatne ośrodki oferują większą anonimowość, szczególnie gdy są umiejscowione z dala od miasta, w którym mieszka i pracuje uzależniona osoba.
Podczas leczenia pacjent bierze udział w terapii indywidualnej i grupowej, dzięki czemu może też czerpać z doświadczenia innych osób, a także dzielić się swoimi spostrzeżeniami.