Uzależnienie psychiczne a fizyczne od narkotyków
Zażywanie narkotyków jest szkodliwe dla organizmu, a przede wszystkim może prowadzić do uzależnienia i wielu efektów ubocznych. Ostatecznie te substancje wpływają negatywnie na funkcjonowanie poszczególnych narządów, stan emocjonalny i powstawanie zaburzeń. Zmiany są jeszcze szersze, bo można wyróżnić uzależnienie psychiczne i fizyczne od narkotyków.
Czym jest psychiczne uzależnienie od narkotyków?
Psychiczne uzależnienie od narkotyków w bezpośredni sposób odnosi się do stanu emocjonalnego i umysłowego. Dlatego dochodzi do tego wtedy, gdy chora osoba mentalnie i emocjonalnie przywiązuje się do zażywanej substancji. Niekiedy taki stan jest jeszcze bardziej niebezpieczny niż zależność fizyczna. Przede wszystkim ze względu na przyczyny problemu, które wymagają dogłębnego leczenia terapeutycznego. Psychiczne uzależnienie od narkotyków prowadzi też do degradacji stanu psychicznego i skutkuje pojawieniem się wielu negatywnych myśli, co w konsekwencji może przypominać wewnętrzną walkę z samym sobą.
W przypadku uzależnienia psychicznego charakterystyczne jest także to, że wszystko inne przestaje mieć znaczenie – liczy się jedynie przyjęcie kolejnej dawki narkotyków. W konsekwencji chora osoba zaczyna zaniedbywać codzienne obowiązki i dotychczasowe zainteresowania, a do tego świadomie rozluźnia kontakt z bliskimi osobami. Szczególnie dotyczy to najbliższych, którzy zauważają rosnący problem z narkotykami.
Jakie są objawy psychicznego uzależnienia?
Psychiczne uzależnienie od narkotyków wiąże się z występowaniem wielu objawów, które dotyczą sfery umysłowej i emocjonalnej. Wśród nim można wymienić:
- ekstremalne wahania nastroju,
- emocjonalność, płaczliwość oraz nagłe wybuchy agresji,
- nagły przypływ odwagi i brak zahamowań – szczególnie jest to dostrzegalne u spokojnych i nieśmiałych dzieci oraz młodzieży,
- nadpobudliwość,
- nadmierna podejrzliwość,
- psychozy i lęki,
- bezsenność,
- narastający niepokój – dotyczy to sytuacji, gdy uzależniona osoba nie ma dostępu do narkotyków,
- utrata apetytu,
- zaprzeczenie,
- brak wiary w radzeniu sobie z nałogiem,
- obsesja na punkcie przyjmowania narkotyku.
Warto podkreślić, że psychiczne objawy uzależnienia od narkotyków najsilniej pojawiają się w momencie podejmowania prób zerwania z nałogiem. Dlatego proces leczenia bywa tak trudny i konieczna jest specjalistyczna pomoc ze strony terapeuty, a niekiedy również psychiatry lub psychologa. Psychiczna zależność jest też zbyt silna, żeby jedyną formą leczenia była detoksykacja organizmu. W tym przypadku ważne jest poznanie źródła problemów, edukacja i nauka mechanizmów obronnych.
Jakie są przyczyny uzależnienia psychicznego?
Wyjaśnienie powstania zależności psychicznej ma związek z dość prymitywnym układem, którego podstawą jest układ nagrody. Wtedy w umyśle uzależnionej osoby pojawia się wyzwalacz, dochodzi do pewnego zachowania i nagrody. Tak naprawdę wyzwalaczem może być stresujący dzień w pracy lub szkole, presja rówieśnicza itp. W konsekwencji wydaje się, że przyjęcie kolejnej dawki narkotyku może przynieść chwilową ulgę, co stanowi swoistą nagrodę.
Regularne powtarzanie tej czynności powoduje wzmacnianie tego zjawiska, co ostatecznie staje się nawykiem. Prowadzi to do tego, że mózg odnotowuje, że narkotyk powstrzymuje negatywne emocje, a kiedy znów się pojawią, to będzie wymagał od uzależnionej osoby wzięcia kolejnej dawki substancji. Oprócz takiej zależności psychicznej może też dojść do uzależnienia fizycznego od środków psychoaktywnych.
Na czym polega fizyczne uzależnienie od narkotyków?
Fizyczna zależność od narkotyków może powstać już po zażyciu jednej lub kilku dawek tych substancji – to dość indywidualna sprawa i zależy od cech charakteru oraz rodzaju przyjmowanego narkotyku. Jeśli będziesz przez dłuższy czas brać te substancje, to z czasem wykształci się tolerancja, a organizm się do nich przyzwyczai. Tym samym ciało stanie się zależne od narkotyków, a ich odstawienie powoduje wystąpienia uporczywych objawów abstynencyjnych. Wśród nich widoczne są zarówno zaburzenia wegetatywne, jak i objawy somatyczne.
Najczęściej występujące fizyczne objawy uzależnienia
Do typowych objawów fizycznych uzależnienia od narkotyków można zaliczyć:
- wymioty i nudności,
- zaburzenia pamięci,
- drgawki,
- bóle głowy,
- irracjonalne zachowanie,
- wahanie nastroju i depresja,
- utrata przytomności, która może być spowodowana przez dostarczenie do organizmu zbyt dużej ilości danej substancji.
Jeśli doszło do fizycznego uzależnienia od narkotyków, to niezbędnym etapem leczenia jest detoksykacja, czyli pozbycie się trujących substancji z organizmu. Najlepiej, żeby odbywało się to w porozumieniu z lekarzem i pod jego stałą kontrolą. Wtedy specjalista może regularnie sprawdzać stan zdrowia pacjenta, a w razie konieczności podać leki, które obniżają negatywny wpływ symptomów odstawienia. Dzięki temu pacjent łatwiej poradzi sobie z konsekwencjami detoksykacji. Często w trakcie detoksykacji chora osoba otrzymuje też kroplówkę z witaminami i minerałami, które mają wzmocnić organizm.