Terapia grupowa i jej skuteczność
Terapia grupowa i jej skuteczność
Wydaje Ci się, że terapia grupowa jest mniej skuteczna od indywidualnych spotkań? Tak naprawdę na pewnym etapie leczenia uzależnienia lub zaburzeń psychicznych, to właśnie kontakt z większą liczbą osób może być bardziej pomocny. Poza tym mechanizmy działania spotkań grupowych są inne w porównaniu do indywidualnych rozmów z terapeutą. Przekonaj się, na czym polega terapia grupowa i czy faktycznie jest skuteczna.
Na czym polega terapia grupowa?
Psychoterapia grupowa to alternatywne rozwiązanie dla indywidualnej terapii. Polega na regularnym uczestnictwie w spotkaniach grupy pacjentów. Ważną funkcję pełni tam jeden lub dwóch psychoterapeutów, którzy przewodzą i pełnią funkcję liderów.
Terapia grupowa w znaczący sposób różni się od indywidualnych spotkań z terapeutą. Wynika to m.in. z dynamiki procesu grupowego, doboru nurtu, reguł pracy z większą liczbą osób oraz czynników leczących. Szczególnie ten rodzaj leczenia jest zalecany u osób z problemami o charakterze społecznym i mających trudności w komunikacji czy porozumiewaniu się z innymi ludźmi. Z pewnością takie zajęcia przydadzą się też na późniejszych etapach leczenia uzależnienia np. już po wyjściu ze stacjonarnego ośrodka.
Co sprawia, że terapia grupowa jest skuteczna?
Największą zaletą terapii grupowej jest budowanie relacji z innymi uczestnikami spotkania. Tym samym zdrowienie może być efektywniejsze dzięki pozostałym pacjentom. Wynika to z faktu, że grupa jest naturalnym środowiskiem człowieka. Tym bardziej że to właśnie w otoczeniu ludzi doświadczasz różnych emocji czy zranień i to w takich samych warunkach może dojść do ozdrowienia. Dowiedz się, co jeszcze sprawia, że terapia grupowa jest skuteczna.
Wzbudzenie nadziei
Podczas pracy nad sobą i na etapie ozdrowienia niezbędna jest nadzieja. To właśnie ona daje siłę do dalszej walki, a przede wszystkim motywuje do kolejnych postępów. Z pewnością zyskasz jeszcze więcej siły, a do tego zaczniesz mieć nadzieję, gdy dostrzeżesz zmagania innych uczestników terapii. W połączeniu z maksymalnym wsparciem z pewnością Ty również zaczniesz dostrzegać pozytywne efekty swojej pracy.
Znalezienie ludzi o podobnych doświadczeniach
Zaburzenia psychiczne oraz uzależnienia często sprawiają, że czujesz się wyobcowany. Zupełnie, jakbyś był jedyną osobą na świecie, która zmaga się z takimi problemami. Może to prowadzić do pogłębiania nałogu, a także do osamotnienia. Jednak gdy tylko weźmiesz udział w terapii grupowej, to szybko przekonasz się, jak wiele emocji i doświadczeń łączy Cię z innymi uczestnikami. Zrozumiesz też, jak powszechny jest Twój problem. Naprawdę ogromną moc sprawczą mają dwa słowa „ja też”. Ich usłyszenie podniesie Cię na duchu, a do tego będzie napawać optymizmem.
Psychoedukacja grupowa
W wielu grupach ważnym elementem jest psychoedukacja. Dzięki temu dowiesz się, jak funkcjonuje Twoja psychika, jak możesz o nią dbać i pomóc sobie w radzeniu z trudnościami. Pamiętaj, że zrozumienie zawsze zmniejsza strach oraz stres, bo wtedy wiesz, że poszczególne mechanizmy są w pełni naturalne. Podczas terapii grupowej uczestnicy dzielą się swoim doświadczeniem, więc możesz poznać nawet mniej standardowe objawy oraz sposoby radzenia sobie z niektórymi fobiami bądź zaburzeniami.
Poczucie bycia potrzebnym
Tak samo, jak inne osoby biorące udział w terapii grupowej motywują Cię, tak Ty również stajesz się wzorem dla innych uczestników. Dlatego Twoja obecność jest tak ważna, bo możesz podzielić się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami w walce z problemami oraz momentach zwątpienia i szczęścia. Takie wyznania sprawią, że pomożesz innym budować zdrową samoocenę, a do tego poczujesz mnóstwo satysfakcji.
Rozwój umiejętności społecznych
Spędzanie czasu w grupie uczy wielu przydatnych umiejętności społecznych, które sprawiają, że terapia grupowa jest jeszcze efektywniejsza. Szczególnie w przypadku fobii społecznych. Podczas spotkań nauczysz się słuchać, mówić o sobie, rozwiązywać konflikty, okazywać empatię, a nawet być liderem. Przede wszystkim jednak zaczniesz głębiej wchodzić w relacje między społeczne, a według wielu badaczy, to właśnie zdrowe relacje stanowią podstawę szczęśliwego życia.
Naśladowanie zachowań innych osób
Słuchając opowieści pozostałych uczestników, możesz wyciągać wnioski i wprowadzać je do swojego życia. W ten sposób z jeszcze większą łatwością znajdziesz metodę radzenia sobie ze swoimi problemami, która najbardziej Ci odpowiada.
Grupa terapeutyczna zapewnia naprawdę bezpieczne warunki do eksperymentowania, ponieważ jej członkowie nie uczestniczą w Twoim życiu prywatnym. Dlatego nie musisz obawiać się tego, co mogą o Tobie pomyśleć i jakie to będzie miało konsekwencje.
Odreagowanie w bezpiecznych warunkach
Podczas terapii grupowej nareszcie będziesz mógł pozwolić sobie na wybuch emocji, co zapewni Ci ogromną ulgę. Tym bardziej że możesz podzielić się zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi emocjami. Ten etap jest niezbędny do ozdrowienia, bo zachęci Cię do refleksji nad swoim dotychczasowym doświadczeniem, zrozumiesz je i zaakceptujesz.