Przedawkowanie kokainy — co robić?
Kokaina to jeden z najbardziej uzależniających narkotyków na świecie. Niebezpieczeństwo przyjmowania tej substancji wiąże się przede wszystkim z pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Ten narkotyk wykazuje właściwie natychmiastowe działanie, bo bardzo szybko wchłania się z błony śluzowej nosa. Powoduje to częstsze przedawkowanie kokainy. Dowiedz się, jak rozpoznać taki stan i w jaki sposób należy udzielać pomocy.
Czym objawia się przedawkowanie kokainy?
Przedawkowanie kokainy wiąże się z wystąpieniem objawów typowych dla zatrucia narkotykami, czyli m.in.:
- wzmożona potliwość,
- wymioty,
- nudności,
- wzrost bądź spadek ciśnienia tętniczego krwi,
- przyspieszenie czynności serca,
- ból wieńcowy,
- silny ból głowy,
- zaburzenia rytmu serca,
- dreszcze,
- drgawki,
- zaburzenie świadomości,
- silne rozszerzenie źrenic,
- widoczne pobudzenie psychoruchowe,
- majaczenie
- nasilona lękliwość,
- ból w obrębie klatki piersiowej.
Oprócz tego przedawkowanie kokainy powoduje powstawanie halucynacji, omamów czucia i dotyków – może to doprowadzić do paranoi na tle pasożytniczym. Zazwyczaj prowadzi to do uczucia paniki oraz zagubienia. Dodatkowo kokaina przyczynia się do podwyższenia temperatury ciała, wzrostu popędu seksualnego, a także redukcji głodu czy zmniejszenia potrzeby snu i odpoczynku.
Objawy silnego zatrucia kokainą
Szczególnie niebezpieczne są objawy silnego zatrucia kokainą, ponieważ mogą doprowadzić do zawału serca, krwotoku śródczaszkowego, ostrej niewydolności serca, zapalenia mięśnia sercowego, a nawet do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych.
Silne przedawkowanie kokainy powoduje porażenie ośrodka oddechowego, co może doprowadzić do śmierci przez uduszenia. Jeszcze zanim do tego dojdzie, to występują drgawki, dostrzegalne jest podwyższone ciśnienie krwi, kołatanie serca, a także napady szału. Po wystąpieniu tych symptomów może pojawić się znużenie i senność, co jest jeszcze bardziej niebezpieczne, bo niekiedy skutkuje to utratą przytomności, a to znowu sprzyja ustaniu czynności oddechowych.
Jak postępować w przypadku przedawkowania kokainy?
Podczas udzielania pomocy osobom, które przedawkowały kokainę, należy kierować się podstawowymi zasadami pierwszej pomocy.
Przede wszystkim należy upewnić się, czy podjęcie jakichkolwiek czynności nie wiąże się z niebezpieczeństwem dla osoby udzielającej pierwszej pomocy. Warto rozejrzeć się po otoczeniu, jeśli w pobliżu znajdują się środki psychoaktywne, to trzeba je schować, aby później okazać personelowi medycznemu. Niekiedy pomocne mogą być nawet wymiociny, ponieważ ich analiza znacznie ułatwia określenie rodzaju przyjętej substancji. Warto pamiętać o tym, że w zależności od narkotyku może być konieczne zastosowanie innego rodzaju leczenia.
Jeśli pacjent, który przedawkował kokainę, jest przytomny, to w pierwszej kolejności należy wezwać służby medyczne, a później starać się go uspokoić. Nadpobudliwość może sprawić, że osoba pod wpływem narkotyków jest groźna nie tylko dla siebie, ale również dla otoczenia. W takim przypadku niezbędne jest zachowanie spokoju i przyjęcie neutralnej postawy.
U nieprzytomnych osób, które przedawkowały kokainę, pomoc przedmedyczną trzeba rozpocząć od oceny funkcji życiowych. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy pacjent oddycha i czy jest wyczuwalne jego tętno. W przypadku braku oddechu należy rozpocząć sztuczne oddychanie. Zgodnie z zasadami resuscytacji niezbędne jest powtarzanie schematu, składającego się z dwóch oddechów i 30 uciśnięć klatki piersiowej. Czynności te należy powtarzać do momentu przybycia wykwalifikowanej pomocy medycznej.
Jeszcze przed rozpoczęciem resuscytacji należy pamiętać o tym, żeby ułożyć pacjenta w odpowiedniej pozycji, odchylić głowę do tyłu, zatkać nos i otworzyć buzię. Niezbędnym elementem przygotowań jest pozbycie się języka, aby nie doszło do zadławienia. Poza tym zalecane jest sprawdzenie, czy w jamie ustnej znajdują się elementy, które mogłyby utrudniać sztuczne oddychanie. Zazwyczaj dotyczy to wymiocin.
Jakie są skutki przedawkowania kokainy?
Zatrucie kokainą jest szczególnie niebezpieczne u osób z niewykształconą tolerancją na narkotyki. Wówczas negatywne skutki pojawiają się nawet po spożyciu 1 g tego typu substancji. Jednocześnie jednorazowe wstrzyknięcie 20 mg kokainy może zakończyć się śmiercią, ponieważ ta dawka powoduje porażenie ośrodka oddechowego, a to bardzo często powoduje uduszenie.
Najczęstszym skutkiem przedawkowania kokainy jest udar, paraliż mięśnia oddechowego, zawał serca, krwotok wewnątrzczaszkowy, a także niewydolność nerek. Warto podkreślić, że na zatrucie wpływ ma rodzaj i sposób zażywania danego narkotyku. Choć początkowo kokaina powoduje stan euforii, niweluje zmęczenie, a do tego wprawia w przyjemny nastrój, to jednocześnie silnie uzależnia psychicznie. Po pewnym czasie następuje też zmniejszenie oddziaływania kokainy na ośrodkowy układ nerwowy, co przyczynia się do ponownego sięgnięcia po tę substancję. W konsekwencji może prowadzi to do uzależnienia, przyjmowania coraz większych dawek oraz zatrucia organizmu.
W przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia uzależnienia od substancji silnie odurzających, warto jest zwrócić się o pomoc do specjalistycznego ośrodka terapii.