Padaczka alkoholowa – przyczyny i objawy
Padaczka alkoholowa występuje u osób uzależnionych od alkoholu, które nagle odstawiły lub gwałtownie ograniczyły ilość spożywanego alkoholu. Organizm po ok. 48h zaczyna odczuwać brak tej substancji w organizmie, a to prowadzi do wystąpienia napadu padaczki. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy padaczki alkoholowej.
Jakie są przyczyny padaczki alkoholowej?
Badania pokazują, że padaczka alkoholowa występuje u ok. 5-25% osób z zaawansowaną chorobą alkoholową. Długotrwałe spożywanie nadmiernej ilości alkoholu może również zwiększyć ryzyko pojawienia się symptomów typowych dla późnej padaczki. Przede wszystkim wynika to z zaburzeń w biochemii mózgu, do której dochodzi na skutek nagłego odstawienia alkoholu lub znacznego ograniczenia spożytej ilości tej substancji.
Proces powstawania drgawek alkoholowych ma swoje źródło w zwiększaniu progu drgawkowego, za co odpowiedzialny jest alkohol. Dlatego, gdy dochodzi do gwałtownego zaprzestania picia, to obniża się próg drgawkowy. W konsekwencji u chorej osoby mogą pojawiać się objawy podobne do typowej padaczki – stan ten jest dostrzegalny na etapie trzeźwienia, zazwyczaj 24-48h po odstawieniu alkoholu.
Specjaliści uważają także, że jedną z najważniejszych przyczyn padaczki alkoholowej jest zaburzenie elektrolitowe np. związane ze spadkiem poziomu magnezu w organizmie człowieka. Źródłem tych dolegliwości może też być nadmierne nawodnienie mózgu, organiczne uszkodzenie mózgu, zaburzenie neurotransmiterów, a także zaburzenie funkcji kanałów wapniowych.
Warto dodać, że padaczka alkoholowa częściej występuje u osób z chorobami współistniejącymi typu cukrzyca, niewydolność nerek oraz nadciśnienie tętnicze.
Czym objawia się padaczka alkoholowa?
Przebieg padaczki alkoholowej jest podobny do klasycznej padaczki, dlatego jednym z pierwszych objawów może być nagły upadek, drgawki, a nawet utrata świadomości. Ogromnym niebezpieczeństwem jest też zwiększone ryzyko przygryzienia języka. Oprócz tego padaczka alkoholowa objawia się:
- niekontrolowanym drżeniem rąk i nóg,
- napięciem mięśni twarzy,
- przyspieszoną akcją serca,
- nudnościami i wymiotami,
- pojawieniem się zimnych potów,
- arytmią,
- biegunką,
- nadpobudliwością, agresją lub odczuwaniem silnego lęku,
- stanami depresyjnymi,
- zaburzeniami snu związanymi z nocnymi koszmarami oraz częstymi pobudkami,
- skokami ciśnienia krwi.
Padaczka alkoholowa nie ogranicza się jedynie do objawów związanych ze stanem fizycznym, ale również ze sferą psychiczną. Przed atakiem nie pojawiają się też sygnały ostrzegawcze, które mogłyby wskazywać na zbliżający się napad padaczkowy – zazwyczaj ma nagły i niespodziewany charakter. Choć chora osoba musi zdawać sobie sprawę ze zwiększonego ryzyka padaczki, gdy nagle odstawi alkohol – wtedy atak może nastąpić w ciągu kilku dni od zaprzestania picia. Nie oznacza to jednak, że jesteś zmuszony do dalszego uzależnienia, bo uporczywe objawy mogą całkowicie zniknąć. Wystarczy, że odstawisz alkohol i wytrwasz w stanie abstynencji.
Zasady pierwszej pomocy w razie padaczki alkoholowej
Atak padaczki alkoholowej może być bardzo niebezpieczny dla osoby, która doświadczyła tego stanu. Dlatego ważne jest to, aby najbliższe otoczenie wiedziało, jak należy postępować w takiej sytuacji. Zacznij od zabezpieczenia ciała, a szczególnie głowy przed uszkodzeniami. Najlepszym sposobem będzie delikatne trzymanie głowy – nie należy jej podnosić na siłę lub unieruchamiać. Zamiast tego ułóż osobę z napadem padaczkowym w pozycji bocznej, która jest najbezpieczniejsza w takiej sytuacji, ponieważ zapobiega zakrztuszeniu się.
Pamiętaj również o sprawdzeniu drożności dróg oddechowych i wyciągnięciu języka. Wielu lekarzy podkreśla, że wkładanie portfela lub innych miękkich przedmiotów do ust osoby z atakiem padaczki, to wcale nie jest dobre rozwiązanie. Po prostu może to doprowadzić do zakrztuszenia się. Niewskazane jest też podawanie leków bez konsultacji z lekarzem oraz krępowanie na siłę ciała osoby z atakiem padaczki alkoholowej.
Standardowo atak trwa od kilku sekund do kilku minut. Jeśli chora osoba nie odzyskała przytomności, to koniecznie wezwij pogotowie. W trakcie oczekiwania na przyjazd lekarzy warto przykryć pacjenta kocem lub kurtką.
Jak leczyć padaczkę alkoholową?
Po wystąpieniu pierwszego ataku padaczki alkoholowej konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, aby sprawdzić, czy napad nie przyczynił się do powstania urazu głowy. Badanie jest też niezbędne do prawidłowej diagnozy i oceny przyczyny choroby – lekarz musi mieć pewność, że problem jest związany z chorobą alkoholową.
Jeśli badania lekarskie i wywiad z pacjentem potwierdzą, że źródłem padaczki jest gwałtowne odstawienie alkoholu, to leczenie powinno rozpocząć się od detoksykacji i wizyty w ośrodku leczenia uzależnień. Niekiedy niezbędne jest też przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych. Jednak najważniejsze jest trwałe odstawienie alkoholu, dzięki temu już nawet po kilkunastodniowej abstynencji może dojść do całkowitego zaprzestania pojawienia się ataków padaczki alkoholowej.