Ośrodek Terapii Uzależnień
Jako ośrodek terapii uzależnień przyjmujemy i wspieramy pacjentów, którzy zmagają się z uzależnieniami od alkoholu, różnego rodzaju substancji psychoaktywnych (np. dopalacze, narkotyki) oraz z uzależnieniami behawioralnymi (np. hazard, uzależnienie od Internetu).
Uzależnienia oraz ich objawy
Uzależnienia, tj. nabyte stany zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego charakteryzują się czasowym lub stałym wewnętrznym przymusem wykonywania pewnych czynności, podejmowania określonych działań lub spożywania różnego rodzaju substancji psychoaktywnych. O uzależnieniach mówimy, kiedy jednostka traci kontrolę w odniesieniu do zażywania danej substancji lub podejmowania jakiegoś działania (w przypadku uzależnień behawioralnych).
Z biegiem czasu uzależnienia powodują coraz gorsze samopoczucie u osób, które zostały nimi dotknięte, wzmagają poczucie winy z powodu niemożności poradzenia sobie z nałogiem oraz negatywnie wpływają na relacje rodzinne, zawodowe i ogólnospołeczne.
Uzależnienia często bywają również źródłem trudności na tle zdrowotnym, finansowym itp. Pobyt w ośrodku terapii uzależnień ma na celu wsparcie pacjenta poprzez działania terapeutyczne, szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj terapie grupowe pozwalające pacjentom na podzielenie się swoimi zmaganiami z innymi oraz poznanie historii innych osób.
W wyniku terapii pacjenci otrzymują narzędzia, które mają pomóc im w radzeniu sobie z nałogiem w życiu codziennym.
W trakcie pobytu w ośrodku terapii przygotowujemy pacjentów do powrotu do życia poza ośrodkiem, tak, aby zmaksymalizować szanse na to, by efekt terapii oraz odwyku był trwały.
Leczenie a postawa pacjenta
Warunkiem udanego przebiegu odwyku w ośrodku terapii uzależnień, którego efektem będzie trwałe uwolnienie się od nałogu, jest chęć pacjenta do zmiany oraz odzyskania kontroli nad własnym życiem. Niestety bez szczerej chęci pacjenta do pracy nad sobą oraz poradzenia sobie z nałogiem terapia ma nikłe szanse na przyniesienie pozytywnych skutków.
Walka z uzależnieniem to trudny proces, często bardzo frustrujący i wymagający od pacjenta pełnego zaangażowania w poprawę swojej sytuacji oraz gotowości do wyrzeczeń w walce z nałogiem. W ośrodku terapii uzależnień OPM-MED robimy wszystko, by zapewnić naszym pacjentom wsparcie, zrozumienie i narzędzia, dzięki którym będą gotowi stawić czoła uzależnieniu i powrócić do codziennego życia u najbliższych.
Jak przygotować się do odwyku?
- Zaakceptuj problem – szczerość z samym lub samą sobą to pierwszy krok ku poprawie. Pacjent, który wierzy, że jest w stanie kontrolować swój nałóg, nie jest gotowy, by podjąć terapię i pracować nad walką z uzależnieniem.
- Zastanów się, co doprowadziło Cię do obecnej sytuacji – uzależnienia są często wtórną konsekwencją nieradzenia sobie na jakimś polu życia. Nałogi mogą wynikać m.in. z problemów emocjonalnych, problemów z relacjami rodzinnymi, kłopotami na polu zawodowym czy nadmiernego stresu. Ważne, by pacjent zrobił rachunek sumienia i zastanowił się, co doprowadziło go do sytuacji, w której się obecnie znajduje i wyciągnął wnioski, które pomogą mu zrozumieć samego/samą siebie.
- Zastanów się, co motywuje Cię do walki – każda osoba, która postanawia zmienić coś w swoim życiu, potrzebuje motywacji, która pomoże mu przetrwać najtrudniejsze chwile w drodze do upragnionego celu. Pacjent przed planowanym pobytem na odwyku powinien zastanowić się, co motywuje go do zmiany obecnej sytuacji. Chęć zmiany dla samego siebie oraz powrót do trybu życia sprzed czasu uzależnienia, obietnica złożona rodzinie lub przyjaciołom, zagrożenie utraty pracy lub utraty majątku to jedynie niektóre z wielu motywacji, którymi pacjent może się kierować. Każdy powód wzbudzający chęć zmiany na tyle dużą, by podjąć aktywne działanie, jest dobry, ważne jednak, by pacjent był go świadomy i zawsze o nim pamiętał.
- Postaw sobie jasny cel – decydując się na odwyk, powinieneś mieć kilka mniejszych oraz większych celów, które będą dodatkowo motywowały Cię do wprowadzania pozytywnych zmian. Każdy kolejny, nawet najmniejszy, osiągnięty cel daje pacjentom poczucie, że posuwają się do przodu i są o krok bliżej wolności i lepszego życia, co działa jak paliwo napędzające w starciu z kolejnymi wyzwaniami w walce o lepszą przyszłość.
- Poproś bliskich o pomoc – wsparcie bliskich może mieć decydujące znaczenie o powodzeniu procesu leczenia, szczególnie już po opuszczeniu ośrodka terapii uzależnień. Dobrze jest zadbać o odpowiedni system wsparcia w postaci rodziny oraz przyjaciół jeszcze przed przystąpieniem do leczenia. Pozwól sobie na otwartość, podziel się swoimi obawami i nadziejami w odniesieniu do leczenia. Wspólnie z bliskimi możecie ustalić plan działania na czas po zakończeniu odwyku. Możesz również poprosić terapeutę o wskazówki dla Twoich bliskich, by umieli Cię odpowiednio wspierać, kiedy najbardziej będziesz tego potrzebował/potrzebowała.
- Przygotuj się na trudną walkę – można znaleźć wiele historii i świadectw osób, którym udało się triumfalnie przejść walkę z uzależnieniem. Często jednak niewystarczająco bardzo podkreślają ogrom pracy, samozaparcia oraz dyscypliny, który musieli włożyć w proces leczenia. Często bywa tak, że pacjenci niejednokrotnie chcą rezygnować z leczenia w trakcie pobytu w ośrodku terapii uzależnień. Jednak mimo trudności nie dają sobie przyzwolenia na to, by się poddać. Każdy kolejny dzień, który uda Ci się przetrwać, jest ogromnym krokiem zbliżającym Cię do życia bez nałogu.
Walka z nałogiem wymaga nie tylko ogromnego zaangażowania, ale również odwagi. Fakt, że pacjent chce zmiany i dobrowolnie poddaje się leczeniu, jest samo w sobie dużym osiągnięciem. Ośrodek terapii uzależnień OPM-MED to miejsce, w którym rozumiemy wyzwania stojące przed naszymi pacjentami i podziwami ich za pracę, którą wykonują, by zmienić swoje życie na lepsze. Nasi wykwalifikowani specjaliści robią wszystko, co w ich mocy, by ułatwić pacjentom proces leczenia i pomóc im osiągnąć upragniony cel, jakim jest wolność od nałogu i wewnętrzny spokój.