Objawy po odstawieniu narkotyków
Detoks to pierwszy krok w kierunku uzdrowienia. Cały ten trudny proces ma na celu pozbycie się narkotyków z organizmu uzależnionego, dzięki czemu można zacząć naprawiać szkody, które wyrządziły. Objawy zespołu abstynencyjnego różnią się od siebie, jednak reakcja organizmu na zmniejszenie stężenia danej substancji we krwi, jest najczęściej bardzo gwałtowna. Jakie są objawy po odstawieniu narkotyków? Co ma wpływ na charakter objawów po odstawieniu substancji psychoaktywnych?
Kiedy pojawiają się objawy odstawienia narkotyków?
Brak narkotyku we krwi uzależnionego lub nawet zmniejszenie stężenie narkotyku zaczyna zaburzać pracę organizmu. Odstawienie wpływa gwałtownie szczególnie na układ nerwowy oraz układ krążenia. Uzależniony podczas tak zwanego detoksu zaczyna odczuwać silny głód narkotykowy, czyli niepohamowany przymus sięgnięcia po narkotyk.
Punkt kulminacyjny, w którym głód jest najgorszy do zniesienia, najczęściej przypada na 3 lub 4 dzień od przyjęcia ostatniej dawki narkotyku. Pierwsze objawy odstawienia mogą pojawić się znacznie wcześniej. W przypadku opioidów, czyli heroiny, kodeiny lub morfiny, objawy zespołu abstynencyjnego dają o sobie znać nawet po upływie zaledwie 8 godzin. Najgorsze objawy pojawiają się – wpływ na to ma wiele czynników – przez pierwsze dni, najczęściej nawet do 10. Nie oznacza to jednak, że potem uzależniony nie czuje skutków odstawienia, przeciwnie, są one po prostu nieco słabsze.
Jakie czynniki mają wpływ na charakter objawów odstawienia?
Nie każdy uzależniony podczas detoksu będzie borykał się z tymi samymi objawami odstawienia. Wpływ na charakter objawów ma wiele czynników. Oto kilka z nich:
- rodzaj zażywanego narkotyku – najtrudniejsze do zniesienia są skutki uboczne odstawienia opioidów, najlżejsze – marihuany. Nie musi być to jednak regułą. Osoba, która zażywała marihuanę regularnie przez wiele lat, będzie gorzej znosić detoks niż ten, kto zażył opioid kilkukrotnie;
- sposób wprowadzania narkotyku do organizmu – jak łatwo się domyślić, wstrzykiwanie substancji bezpośrednio do krwi działa najszybciej, ale i wyrządza największe spustoszenie w organizmie;
- czas uzależnienia, częstotliwość przyjmowanych dawek oraz wielkość dawek – im dłużej uzależniony brał narkotyki i im więcej dawek przyjmował (zwłaszcza w dniach poprzedzających odstawienie), tym gorsze objawy zespołu abstynencyjnego;
- fizyczny i psychiczny stan zdrowia uzależnionego – trzeba wziąć pod uwagę wyniszczenie organizmu spowodowane narkotykami.
Objawy odstawienia marihuany – czym się charakteryzują?
Objawy towarzyszące odstawieniu przyjmowanej przez dłuższy czas marihuany są względnie łatwe do zniesienia (w porównaniu do narkotyków twardych). Nie oznacza to jednak, że pierwsze dni są przyjemne. Uzależniony może odczuwać takie dolegliwości jak: dreszcze, zimne poty, ogólne złe samopoczucie i rozdrażnienie. Mogą pojawić się również problemy ze strony układu trawiennego oraz zaburzenia snu (głównie bezsenność). Uzależnieni na odwyku skarżą się również na poczucie wyczerpania.
Jak wyglądają skutki uboczne odstawienia kokainy lub amfetaminy?
Ostawienie kokainy, jak i amfetaminy może dawać podobne objawy. Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się:
- przygnębienie, głęboka apatia, zwana często anhedonią;
- stany depresyjne, a nawet myśli samobójcze;
- niepokój, stany lękowe;
- ogólne poczucie rozdrażnienia;
- zwiększony apetyt;
- wzmożone zapotrzebowanie na sen.
Dodatkowo w przypadku odstawienia amfetaminy uzależniony może doświadczyć dotkliwych bóli głowy. Natomiast w przypadku kokainy, mogą wystąpić zaburzenia orientacji. Dlaczego odstawienie kokainy i amfetaminy daje podobne objawy? Dzieje się tak dlatego, że działają one w podobny sposób – pobudzają, wprawiają w stan euforii.
Zarówno w przypadku tych narkotyków, jak i opioidów, uzależniony powinien być pod stałą opieką personelu medycznego, zwłaszcza gdy odstawieniu towarzyszą silne stany depresyjne, które mogą zakończyć się próbą samobójczą. W ośrodku odwykowym można również liczyć na podanie odpowiednio dobranych leków, które zmniejszą dotkliwość odczuwanego głodu narkotykowego i innych objawów. Dodatkowo uzależnionym podaje się elektrolity, które pomagają odżywić organizm.
Objawy odstawienia opioidów – najbardziej dotkliwy zespół odstawienny
Najtrudniejsze do zniesienia objawy towarzyszą odstawianiu opioidów, czyli heroiny, kodeiny czy morfiny. To bardzo silnie uzależniające substancje, które potrafią szybko doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Początkowe objawy przypominają ostrą grypę, a należą do nich:
- dreszcze, pocenie się;
- ostre bóle mięśniowe, bóle stawów oraz kości;
- katar;
- dolegliwości ze strony układu trawiennego (bóle brzucha, wymioty, biegunka);
- rozszerzone źrenice;
- trudności z zasypianiem;
- uczucie rozdrażnienia, mogą pojawić się wybuchy złości, agresja.
Jak widać, objawy odstawienia narkotyków są łatwe do przewidzenia, jednak nie dotyczy to wszystkich substancji. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku odstawiania dopalaczy, czyli środków, które zawierają w sobie różne substancje narkotyczne, dlatego objawy mogą mieć różny charakter.