Leczenie zaburzeń lękowych
Leczenie zaburzeń lękowych oznacza leczenie różnego rodzaju fobii, do których należą:
Leczenie PTSD
Leczenie PTSD stosuje się u Pacjentów, którzy doświadczyli traumatycznego wydarzenia w przeszłości jak wojna, napaść, wypadek komunikacyjny, katastrofa ekologiczna, znęcanie fizyczne lub psychiczne. Do symptomów tego zaburzenia można zaliczyć uczucie ciągłe napięcia, koszmary, powracające traumatyczne wspomnienia w nieoczekiwanych momentach, usiłowanie uniknięcia przedmiotów i/lub osób powiązanych z danym wydarzeniem.
Terapia PTSD nie tylko pomaga powrócić do równowagi, do normalnego funkcjonowania, ale też zapobiega nawrotom lęku. Jako formę leczenia PTSD w naszym ośrodku stosujemy psychoterapię poznawczo-behawioralną. Pacjent podczas terapii zyskuje wiedzę na temat wzorców swojego myślenia i zachowania, które wzbudzają w nim lęk. Następnie, na podstawie zdobytej wiedzy jest w stanie stopniowo, ale przede wszystkim świadomie dokonywać zmian w swojej głowie, wzmacniać umiejętności radzenia sobie z sytuacjami wywołującymi lęk.
Leczenie nerwicy
Leczenie nerwicy odbywa się poprzez psychoterapię, która ma na celu zmianę zachowania i zrozumienia objawów, które ją wywołują. Celem terapii nerwicy jest poprawa stanu Pacjenta, przez co rozumiemy ustąpienie objawów nerwicy, wzrost poziomu umiejętności reagowania na ich występowanie, a także nauka radzenia sobie z nimi w sposób bezpieczny i korzystny dla Pacjenta. Nerwicę zalicza się do zaburzeń lękowych, więc należy nastawić się na długotrwałe leczenie. Jest to choroba sfery psychicznej, ale jej objawy odczuwalne są również w ciele. W określonych sytuacjach występuje niezrozumiały lęk. Często towarzyszy mu wrażenie nagłego wystąpienia objawów choroby, prowadzących w myślach nawet do śmierci (zawał, wylew, udar, nowotwór). Dodatkowo u Pacjentów często występują dodatkowe objawy jak bóle w różnych częściach ciała, przewlekły kaszel, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia wzroku lub słuchu. Pacjenci często zmieniają lekarzy i wykonują kolejne badania, nie wiedząc, że tak naprawdę powodem ich schorzeń jest nerwica. Wówczas prawidłowe wyniki badań, zamiast cieszyć, martwią Pacjentów, bo nie wiedzą, co im dolega. Jak zatem zdiagnozować nerwicę? Jednym z objawów nerwicy jest przewlekły ból mięśni, któremu towarzyszy ciągłe zmęczenie. U Pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi, w przeciwieństwie do osób, które tylko „stresują się”, nie występuje okres rozluźnienia i odprężenia po chwili. U osób cierpiących na nerwicę, napięcie mięśniowe utrzymuje się przewlekle. Powoduje to nasilone bóle głowy, często też całego ciała. Coraz częściej występują zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie. Są to pierwsze sygnały świadczące o tym, że my sami lub ktoś z naszych bliskich zmaga się z zaburzeniami nerwicowymi.
Ośrodek dla chorych na nerwice
Ośrodek dla chorych na nerwice specjalizuje się w prowadzeniu psychoterapii w nurcie psychodynamicznym oraz poznawczo-behawioralnym. U Pacjentów, u których zaburzenia nerwicowe mają mało nasilony charakter lub jeśli występują u młodzieży, rozpoczynamy leczenie od psychoterapii. Często praktykujemy także terapie rodzinne. Podejście psychodynamiczne w naszym ośrodku dla chorych na nerwice zakłada, że dzięki terapii możliwa jest modyfikacja nabytych wcześniej cech osobowości. Terapia daje szansę nabycia umiejętności społecznych, co wyzwala u Pacjenta umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dlatego też praktykujemy terapie grupowe, które pozwalają na naukę budowania zaufania do drugiego człowieka.
Terapie nerwicy
Terapie nerwicy są jak dotąd najskuteczniejszą metodą leczenia zaburzeń nerwicowych skierowaną na wyeliminowanie przyczyn zaburzeń. Uważamy, że podczas terapii najważniejsze jest zaufanie. Budowanie zaufania do drugiego człowieka sprzyja redukcji lęku, uczy jak na nowo zawierać relacje emocjonalne. Pacjent podczas terapii grupowych ma możliwość porównania swoich doświadczeń z przeżyciami innych uczestników. W ten sposób patrzy na swoje problemy w inny sposób, nabiera nowej perspektywy, naśladuje pewne postawy, a przede wszystkim poszerza wiedzę o zaburzeniu i o sposobach radzenia sobie z nimi.
Terapie nerwicy uzależnione są od rodzaju występujących zaburzeń nerwicowych, indywidualnych możliwości Pacjenta radzenia sobie ze stresem oraz od jego motywacji do zmiany w swoim życiu. Często reakcje nerwicowe wyzwalane są przez trudne sytuacje, w jakich Pacjent się znajduje jak utrata pracy, brak odpowiedniego zaplecza finansowego, toksyczna relacja, przewlekły stres, traumatyczne wydarzenie. Psychoterapia ma na celu dotarcie do istoty problemów Pacjenta, uświadomienie mu jego konfliktów wewnętrznych, a w końcu „rozprawienie” się ze zranieniami z przeszłości i budowaniu stabilnego poczucia własnej wartości.