Leczenie wypalenia zawodowego
Leczenie wypalenia zawodowego zawsze powinno być prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów. Zespołem wypalenia nazywa się zespół charakterystycznych objawów psychicznych, a także somatycznych, które wystąpiły na skutek przewlekłego stresu, doznanego w miejscu pracy. Jest to zaburzenie wielowymiarowe, na które składają się skorelowane ze sobą nieprawidłowości psychologiczno-psychopatologiczne. Dotyczy to głównie zawodów, które cechują się koniecznością bliskich kontaktów z ludźmi, a także pomaganie im, jak np. lekarz, pielęgniarka, psycholog, nauczyciel, policjant, adwokat i wiele innych. Wypalenie zawodowe coraz częściej dotyka także osoby pracujące w korporacjach, w handlu. U pracowników, dotkniętych zespołem wypalenia bardzo często obserwuje się spadek energii, pojawiający się na skutek przytłoczenia problemami innych osób. Na taki syndrom cierpią coraz to młodsze osoby, nawet przed 30. rokiem życia. Czują się przepracowane, niezadowolone z wykonywanej pracy oraz narzekają na brak satysfakcji z wykonywanego zawodu. Sygnałem alarmowym na pewno powinna być częsta nieobecność w miejscu pracy, wymówki, przekładanie ważnych spraw i spotkań na inny termin.
W zespole wypalenia wyróżnia się 3 fazy: wyczerpania emocjonalnego, depersonalizacji i obniżonej oceny własnych możliwości. Syndromy wypalenia zawodowego rozwijają się powoli, a kolejne fazy przebiegają w sposób niemalże niezauważalny. Wyczerpanie emocjonalne charakteryzuje się zaburzeniami psychosomatycznymi jak np. bóle głowy, bezsenność, drażliwość, poczucie ciągłego zmęczenia. Wyczerpanie to może mieć również źródło w samym człowieku, który stawia sobie nierealistyczne wymagania wobec własnych możliwości. Drugą fazą jest depersonalizacja, czyli obojętność i bezduszność w stosunku do klienta, pacjenta, współpracownika, a nawet w kontaktach rodzinnych. Osoba wypalona wówczas unika kontaktu wzrokowego, zachowuje duży dystans, skraca czas kontaktu z poszczególnymi ludźmi, traktuje ich z pogardą. Trzecia faza to obniżona ocena własnej wartości, którą nazywa się też „fazą terminalną”. Na tym etapie praca jest dla pracownika źródłem udręki i cierpienia. Taka osoba ma poczucie marnowania sił i czasu w wykonywanej pracy, nie dostrzega u siebie pozytywnych wartości, uważa, że już do niczego się nie nadaje, nie stara się, możliwe, że całkowicie rezygnuje z pracy lub co gorsza, popada w uzależnienie.
Wypalenie zawodowe terapie
Wypalenie zawodowe może być leczone poprzez terapie prowadzone przez certyfikowanych specjalistów. W OPM-MED prowadzimy takie terapie wypalenia zawodowego indywidualnie bądź grupowo. Stosowane u nas programy terapii dostosowane są indywidualnie do każdego Pacjenta. Najbardziej skutecznym sposobem leczenia syndromu wypalenia zawodowego jest szybkie i konsekwentne działanie zapobiegawcze. Przychodząc do naszego ośrodka na terapię, Pacjenci uzyskują profesjonalną pomoc od naszych specjalistów, psychoterapeutów. Przeprowadzamy szczegółowy wywiad i wówczas możemy wdrożyć odpowiednie leczenie. Pierwszym, niezwykle ważnym warunkiem podczas leczenia zespołu wypalenia jest fizyczne odzyskanie równowagi i czasowe wycofanie się z obowiązków. Ogólnym celem terapii wypalenia zawodowego jest uzyskanie równowagi pomiędzy indywidualnymi możliwościami Pacjenta, jego oczekiwania oraz warunkami zewnętrznymi.
Wypalenie zawodowe bardzo częsta dotyczy zawodów medycznych, ponieważ wykazują oni tzw. zdystansowaną troskę. Z jednej strony wykazują się współczuciem i troską wobec Pacjenta, natomiast z drugiej, muszą zachować odpowiedni dystans emocjonalny w stosunku do jego problemów zdrowotnych. Taka osoba jest świadoma tego, że dla dobra zarówno Pacjenta, jak i jego samego, musi zachowywać obojętność, nie angażować się emocjonalnie. Po dłuższym okresie pracy, takie podejście jest bardzo druzgocące i zmienia się w zespół wypalenia. Taka sama lub podobna sytuacja, dotyczy wielu grup zawodowych. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i reagować, jeżeli widzimy zmiany, w odczuwaniu satysfakcji z wykonywania obowiązków zawodowych. Rozwiązaniem napotkanych problemów jest terapia wypalenia zawodowego, dzięki której nauczysz się technik relaksacyjnych, autorefleksji, zaczniesz prowadzić zdrowy, zrównoważony tryb życia, odnajdziesz równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.