Skip to content

Leczenie hazardu

Leczenie hazardu podejmowane jest u osób zmagających się z uzależnieniem behawioralnym, jakim jest uzależnienie od hazardu. Aktywności związane z graniem odkrywają dominującą rolę w życiu osoby uzależnionej i często prowadzą do utraty pracy, zaplecza finansowego, a nawet rozpadu rodziny.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu jest rodzajem zaburzenia behawioralnego, które charakteryzuje się niekontrolowaną potrzebą uczestniczenia w grach losowych mimo negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą to zachowanie. Osoba dotknięta nałogiem odczuwa przymus grania — uczucie to dominuje nad innymi aspektami życia. Przyczyny uzależnienia od hazardu są złożone i obejmują różne czynniki: od genetycznych po środowiskowe. Na utratę kontroli nad nałogiem mogą być narażone również osoby, które nie radzą sobie ze stresem, mają niskie poczucie własnej wartości lub poszukują silnych wrażeń. Leczenie uzależnień od hazardu wymaga prawidłowej identyfikacji, a następnie zmiany destrukcyjnych myśli oraz zachowań związanych z graniem.

Leczenie hazardu
terapia hazard

Leczenie hazardu — jak uświadomić sobie problem?

Leczenie uzależnienia od hazardu należy rozpocząć w momencie, gdy osoba wpadająca w nałóg zaczyna zaniedbywać codzienne obowiązki i przestaje kontrolować, ile czasu oraz środków poświęca na rozrywkę. Mimo negatywnych konsekwencji powraca do gry — nie ma wystarczającej siły, aby przerwać i wrócić do swoich zadań. Brak jakichkolwiek działań może rodzić dodatkowe problemy osobiste i zawodowe, które zachęcają do sięgania po alkohol lub inne substancje psychoaktywne. Utrata kontroli nad nałogiem skutkuje obniżeniem nastroju. Często pojawiają się stany depresyjne, lęki, a nawet myśli samobójcze. Na typ etapie uzależnienia od hazardu pomóc może wyłącznie terapia, w ramach której opracowany zostanie odpowiedni plan wsparcia i wychodzenia z nałogu.

Odwyk dla hazardzistów w OPM-MED

Ośrodek terapii OPM-MED oferuje osobom uzależnionym od hazardu wsparcie terapeutów, psychoterapeutów, psychologów oraz specjalistów z zakresu uzależnień behawioralnych. Leczenie uzależnienia od hazardu obejmuje różne formy pomocy, które dostosowujemy do indywidualnych potrzeb Pacjenta. Pierwszym krokiem jest dokładna analiza sytuacji oraz kondycji psychicznej i fizycznej osoby zgłaszającej się po pomoc. Badamy okoliczności, w jakich rozwinęło się uzależnienie, a także przyglądamy się czynnikom, które mogą utrudnić wprowadzenie zmian w zachowaniu. Na tej podstawie opracowujemy strategie terapeutyczne. Leczenie hazardzisty to przede wszystkim terapie grupowe, a w dalszej kolejności spotkania indywidualne zajęcia psychoedukacyjne i aktywności wspomagające zmianę nawyków. Celem podejmowanych działań jest nauka radzenia sobie z pokusą grania, odbudowa relacji oraz zmiana w podejściu do codziennych trudności.

Uzależnienie od hazardu — objawy

W przypadku uzależnienia od hazardu utrata kontroli nad własnym zachowaniem zwiększa uczucie napięcia, rozdrażnienia i frustracji, zwłaszcza w sytuacjach ograniczonego dostępu do gier. Wiele osób zaczyna ukrywać swoje zaangażowanie przed bliskimi, co dodatkowo pogłębia problem. Utrzymujący się stres i lęk mogą prowadzić do ogólnego pogorszenia zdrowia psychicznego. Objawy uzależnienia od hazardu mogą się z czasem nasilać — im wcześniej zostaną zauważone, tym większa szansa na powrót do zdrowia:

Zaniedbywanie obowiązków szkolnych, zawodowych lub domowych

Ograniczenie kontaktów społecznych na rzecz gry

Traktowanie hazardu jako sposobu na poprawę nastroju lub ucieczkę od problemów

Ucieczka od codziennych problemów w hazard

Intensywne planowanie rozgrywek i strategii gry

Silna potrzeba zdobywania środków finansowych na dalszą grę, nawet kosztem działań niezgodnych z prawem

Powroty do gry mimo wcześniejszych strat finansowych

Ukrywanie swojego zaangażowania w hazard przed bliskimi

Drażliwość lub niepokój w sytuacjach ograniczenia dostępu do gry

Fazy uzależnienia od hazardu

 

  1. Faza zwycięstw (początkowa)  Na tym etapie hazard traktowany jest jak niegroźna rozrywka, dzięki której można oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Osoba wpadająca w nałóg sporadycznie kupuje losy, gra na automatach lub odwiedza pobliskie kasyna. Pierwsze wygrane zakłady pobudzają jednak wyobraźnię i wprawiają w euforię, a to może zachęcać do częstszego grania oraz zwiększania stawek pieniężnych. Gracz chce czym prędzej powtórzyć miłe doświadczenie w nadziei, że zapewni mu ono emocje oraz pomnoży wygraną.
  1. Faza strat – Na tym etapie osoba wpadająca w uzależnienie od hazardu coraz bardziej angażuje się w grę. Utwierdza się w przekonaniu, że za sprawą szczęścia i sprytu może osiągnąć sukces. Powtarzające się przegrane skłaniają ją do podejmowania kolejnych prób w celu odrobienia strat. Zaczyna wydawać na gry losowe większe kwoty, szuka też sposobów na zdobycie dodatkowych pieniędzy, które można zainwestować w grę. W życiu codziennym pojawiają się pierwsze zaniedbania i trudności. Czynnikiem, który napędza do działania, są korzyści finansowe dostępne w mniemaniu gracza na wyciągnięcie ręki. W rzeczywistości kontrola, zarówno nad emocjami, jak i wydawanymi pieniędzmi, jest coraz mniejsza.
leczenie-hazardu
leczenie-hazardu
  1. Faza desperacji – W fazie desperacji następuje zupełna utrata kontroli nad własnym zachowaniem. Zadłużenie rośnie, a pieniądze wydawane są bez namysłu. Chęć zagrania jeszcze raz jest dużo silniejsza niż w fazie początkowej. Osoba uzależniona od hazardu izoluje się od bliskich — chcąc ukryć problem, zaczyna notorycznie kłamać. Pojawia się również rosnące poczucie winy i bezradność. Do tego należy dołączyć zaburzenia nastroju oraz silny stres związany z niespłaconymi należnościami finansowymi. Nałogowy gracz zaczyna szukać odskoczni, zadłużając się coraz bardziej lub sięgając po używki, jak alkohol i inne środki odurzające. Wyczerpanie psychiczne i fizyczne jest niemal namacalne.
  2. Faza utraty nadziei – Problem uzależnienia od hazardu jest już na tyle poważny, że wpływa na wszystkie obszary życia. Nałogowy gracz na tym etapie może stracić pracę, wejść w konflikt z prawem, zmagać się z trudnościami w relacjach, a także regularnie sięgać po substancje psychoaktywne. W skrajnych przypadkach pojawiają się myśli i próby samobójcze. Kłopoty finansowe nawarstwiają się — rozwija się spirala długów, których nie sposób spłacić. Sytuacja wydaje się bez wyjścia. To ostatni moment, aby zwrócić się o profesjonalną pomoc i znaleźć ośrodek leczenia uzależnień od hazardu. Rozpoznanie problemu oraz odpowiednia reakcja mogą ograniczyć negatywne konsekwencje nałogu. Podjęcie właściwych kroków pozwoli odzyskać kontrolę nad życiem i naprawić relacje rodzinne oraz zawodowe.

OPM-MED — leczenie uzależnień od hazardu w Opolu

W Ośrodku Terapii OPM-MED proponujemy kompleksowe leczenie uzależnienia od hazardu. Dostosowujemy metody terapeutyczne do potrzeb Pacjenta. Naszym celem jest nie tylko wyeliminowanie destrukcyjnych zachowań, ale także wsparcie w powrocie do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym. Jedną z głównych metod stosowanych w naszym ośrodku jest terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na rozpoznaniu i zmianie negatywnych wzorców myślenia oraz zachowań prowadzących do nałogowego grania. Pacjenci uczą się rozpoznawać sytuacje wyzwalające chęć do hazardu oraz rozwijają strategie radzenia sobie z pokusami. Uzupełnieniem jest psychoterapia psychodynamiczna pozwalająca na głębsze zrozumienie ukrytych motywacji i emocji stojących za uzależnieniem od hazardu. Praca nad nieświadomymi konfliktami i doświadczeniami z przeszłości pomaga w trwałej zmianie zachowań oraz budowaniu zdrowszych relacji z otoczeniem.

 

 

Odwyk od hazardu: metody leczenia

Elementem, który znacząco wspiera proces leczenia uzależnienia od hazardu, jest udział w sesjach terapeutycznych z osobami, które zmagają się z podobnym problemem. Terapia grupowa pozwala na to, aby dzielić się swoimi doświadczeniami, wspierać się w trudnych chwilach oraz uczyć się prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Takie środowisko sprzyja budowaniu poczucia wspólnoty i zrozumienia, co jest ważne w procesie zdrowienia. Dla wsparcia procesu terapeutycznego w grupie oferujemy różnorodne zajęcia dodatkowe, takie jak arteterapia czy muzykoterapia. Te i inne formy ekspresji pomagają w wyrażaniu emocji, redukują stres oraz pozwalają na odkrycie nowych pasji, które mogą zastąpić destrukcyjne nawyki związane z hazardem. Zakres jest na tyle szeroki, że każdy Pacjent znajdzie dla siebie odpowiednie zajęcie.
 

Dlaczego my?

Osoba uzależniona od hazardu często wierzy, że jest w stanie sama rozwiązać swój problem. Warto uświadomić sobie jednak, że nałóg to nie tyle kwestia silnej woli, ile mechanizm psychologiczny, który wymaga odpowiedniego wsparcia. Ośrodek leczenia hazardu OPM-MED stawia na kompleksową pomoc dopasowaną do indywidualnej sytuacji Pacjenta. Leczenie wymaga cierpliwości i konsekwencji, a każda podjęta próba wyjścia z nałogu zwiększa szanse na odzyskanie kontroli nad swoim życiem.

Gdzie się znajdujemy?

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

OPM-MEDul. Jagiełły 8A, 45-920 Opole

Telefon

882-597-992

Telefon
E-mail

kontakt@opm-med.pl

E-mail