Jak wyjść z uzależnienia – dlaczego ośrodki terapii są skuteczne?
Zdecydowanie i silna wolna to często zbyt mało, by wygrać walkę z nałogiem. W tym przypadku niezbędna jest profesjonalna pomoc, bo tylko w ten sposób oczyścisz organizm, nauczysz się radzić sobie ze stresem i problemami, a do tego nauczysz się walki z pokusami. Dlatego specjaliści zalecają uczestnictwo w terapii i pobyt w stacjonarnym ośrodku. Dowiedz się, jak wyjść z uzależnienia i czy ośrodek terapii może Ci w tym pomóc.
Jak wyjść z uzależnienia?
Jesteś zdecydowany na walkę z nałogiem? To właśnie gotowość do zmiany stanowi jedną z najważniejszych kwestii. Niezbędne jest też odpowiednie leczenie – najlepiej w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień, prywatnym bądź państwowym. Poza tym zdecyduj się na placówkę, która zapewnia indywidualne podejście do pacjenta, ponieważ ma to ogromne znaczenie już podczas trwania terapii.
Gdy zastanawiasz się, jak wyjść z nałogu, to oznacza, że zaakceptowałeś lub zaakceptowałaś swój problem, a przede wszystkim chcesz skorzystać z pomocy. To bardzo ważne, bo wielu specjalistów podkreśla, że zgoda uzależnionej osoby i chęć wyleczenia mają ogromny wpływ na powodzenie terapii oraz utrzymanie stanu abstynencji. Zazwyczaj pierwszym krokiem, jaki musisz podjąć jeszcze przed rozpoczęciem terapii, jest detoksykacja organizmu. Dzięki temu oczyścisz swój organizm, a do tego z pomocą specjalistów poradzisz sobie z objawami zespołu abstynencyjnego. Następnie możesz przejść do kolejnego etapu wychodzenia z nałogu, czyli do terapii.
Jakie formy leczenia pomagają w wyjściu z uzależnienia?
Skoro chcesz wiedzieć, jak wyjść z nałogu, to musisz zdawać sobie sprawę, że pomogą Ci w tym różne formy psychoterapii – czasem konieczne jest też leczenie farmakologiczne. Szczególnie leki są niezbędne, jeśli u pacjenta występują także zaburzenia psychiczne.
Zauważ, że właściwa terapia uzależnień opiera się na kilku elementach:
- reprogrammingu – polega na uczeniu pacjenta nowych zachowań i postaw, które są znacznie korzystniejsze dla jego zdrowia psychicznego oraz fizycznego;
- psychoterapii indywidualnej – jest bardzo pomocna szczególnie na początku leczenia;
- psychoterapii grupowej – ułatwia dzielenie się swoim doświadczeniem, rozmowę z osobami o podobnych przeżyciach itp.;
- psychoedukacji;
- treningach umiejętności;
- terapii, która jest skoncentrowana przede wszystkim na rozwiązaniach.
Niekiedy stosowane są również alternatywne formy leczenia typu hipnoza, akupunktura, joga, medytacja itp. Jednak to indywidualna kwestia, dlatego wymaga to dopasowania do potrzeb pacjenta.
Czy ośrodek terapii umożliwia wyjście z uzależnienia?
Wybór placówki, gdzie chcesz rozpocząć leczenie uzależnienia, ma ogromne znaczenie i wpływ na skuteczność wyjścia z nałogu. Przede wszystkim odnosi się to do sposobu leczenia, czasu trwania terapii, profilu wiekowego pacjentów, a także dodatkowych atrakcji, które uprzyjemnią ten trudny czas.
Dokładnie przeanalizuj dostępne opcje i zdecyduj się na stacjonarny ośrodek terapii. W takim miejscu masz największe szanse na wyjście z uzależnienia, bo zyskasz kompleksową pomoc ze strony lekarzy, terapeutów, psychologów, psychiatrów itp. Tym samym nie tylko oczyścisz swój organizm z alkoholu, narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych, ale również poznasz przyczyny uzależnienia. Ważnym punktem leczenia jest terapia behawioralno-poznawcza, dzięki której nauczysz się radzenia sobie z chęcią sięgnięcia po używkę. Do tego dowiesz się, jak radzić sobie ze stresem i problemami, które wcześniej skłoniły Cię do sięgnięcia po używki.
Dlaczego warto wybrać ośrodek leczenia uzależnień?
Leczenie uzależnienia w stacjonarnym ośrodku pomaga w izolacji od środowiska, które często jest jedną z przyczyn sięgania po używki. Choć wielu pacjentów obawia się braku kontaktu z bliskimi osobami, to szczególnie na samym początku terapii może to przynieść wiele korzyści. Jednocześnie nowoczesne ośrodki leczenia uzależnień umożliwiają przyjazd krewnych bądź przyjaciół, więc nie oznacza to, że przez cały pobyt nie będziesz mieć z nimi kontaktu.
Gdy zastanawiasz się, jak wyjść z nałogu, to pamiętaj o tym, że prywatne ośrodki nie ograniczają się jedynie do tradycyjnych form terapii. Bardzo często możesz też skorzystać z alternatywnych metod, które wzmacniają terapię behawioralno-poznawczą. Częścią leczenia są także dodatkowe aktywności np. zajęcia muzyczne, spacery, spływy kajakowe, gra w tenisa, oglądanie filmów lub wspinaczki. Aktywne spędzanie czasu wolnego pozwala nie tylko wyjść z nałogu, ale przede wszystkim odkryć nową pasję, która również w przyszłości ułatwi radzenie sobie z chęcią sięgnięcia po używkę.
Zwróć również uwagę na to, że stacjonarne ośrodki leczenia uzależnień oferują dobre warunki socjalne, wysoką jakość wyżywienia, a nawet dają możliwość dostosowania diety do osobistych preferencji. Oczywiście są to jedynie dodatki, ale mają duży wpływ na komfort, jaki będziesz odczuwać podczas leczenia uzależnienia. Każdy z tych aspektów ostatecznie może wpłynąć na to, że z większą łatwością poradzisz sobie z innymi trudnościami.