Jak wygląda terapia uzależnień?
Terapia uzależnień ma pomóc w walce z alkoholizmem, narkomanią, zakupoholizmem i z wieloma innymi nałogami. Dzięki dostosowaniu formy leczenia do potrzeb pacjenta i rodzaju uzależnienia możliwe jest odzyskanie kontroli nad swoim życiem i uwolnienie się od nałogu. Dowiedz się, jak wygląda terapia uzależnień i ile czasu potrzeba na wyjście z uzależnienia.
Jakie są etapy terapii uzależnień?
Terapia uzależnień zapewnia największą skuteczność, gdy pacjent wyrazi zgodę na leczenie. Dobra wola osoby zmagającej się z nałogiem to pierwszy sukces, który zapewnia dużo trwalsze efekty. Pomocne jest też wsparcie najbliższych osób, którzy zazwyczaj zachęcają do rozpoczęcia profesjonalnego leczenia. Gdy już chory wyraził zgodę, to niezbędne jest rozpoczęcie terapii uzależnień. Zazwyczaj pierwszym etapem jest wywiad z pacjentem w celu ustalenia odpowiedniego sposobu leczenia – dostosowanego do wieku, stanu zdrowia czy rodzaju uzależnienia. Poznaj też pozostałe etapy terapii uzależnień.
Detoksykacja organizmu
W zależności od rodzaju uzależnienia konieczna może być detoksykacja organizmu – to niezbędny element leczenia w przypadku nadużywania substancji psychoaktywnych lub alkoholu. Detoksykacja może odbywać się już w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień, a wtedy pozbywanie się poszczególnych substancji z organizmu jest dużo bezpieczniejsze dla zdrowia. Wynika to z obecności specjalistów, którzy kontrolują funkcje życiowe pacjenta, zapewniają dostęp do niezbędny mikro- i makroskładników, a w razie konieczności przypisują leki, które mają złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego.
Zwróć uwagę na to, że detoksykacja organizmu to jeszcze nie jest terapia, a działanie medyczne. Choć niekiedy może być uzupełniane o wstępną terapię motywacyjną.
Podstawowa terapia
Podstawowa terapia uzależnień często ma charakter edukacyjny. Jest niezbędna do tego, żeby pacjent zyskał więcej informacji na temat swojego uzależnienia i w pełni uświadomił sobie, jak wiele problemów może tworzyć jego choroba.
Ten etap terapii uzależnień może odbywać się w stacjonarnym ośrodku leczenia uzależnień i stanowi ważny element walki z nałogiem.
Pogłębiona terapia
W momencie, gdy pacjent ma już potrzebną wiedzę i w pełni rozumie, jak ważne jest wyleczenie się z uzależnienia, to można rozpocząć kolejny etap, czyli pogłębioną terapię. Wtedy specjaliści zajmują się również leczeniem innych problemów, które są powiązane z nałogiem – związanych np. z uzależnieniem pierwotnym, zaburzeniami psychicznymi itp. Pozwala to w poradzeniu sobie ze źródłem nałogu, a także ze skutkami tej choroby. Dzięki temu, że stosowana jest pogłębiona terapia uzależnień, istnieje większa szansa na utrzymanie stanu trzeźwości i abstynencji już po zakończeniu leczenia w stacjonarnym ośrodku.
Jakie techniki terapeutyczne stosuje się podczas leczenia uzależnienia?
W trakcie leczenia uzależnienia stosowane są różne techniki terapeutyczne, które mają ułatwić nie tylko utrzymanie abstynencji, ale również poradzenie sobie z trudnościami życia codziennego oraz ze źródłami choroby.
Poznaj najczęściej stosowane techniki leczenia uzależnień:
- terapia poznawczo-behawioralna – to jedna z najważniejszych technik terapii uzależnień, która obejmuje zmianę sposobu myślenia i zachowań, które zwiększają ryzyko uzależnienia; terapeuci uczą pacjentów m.in. rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych i unikania sytuacji, które mogą doprowadzić do nawrotu choroby;
- terapia grupowa – to praca z pacjentami w grupie; podczas spotkań chore osoby dzielą się swoim doświadczeniem i emocjami, a w ten sposób też uczą się od siebie wzajemnie; terapia grupowa pomaga w budowaniu relacji społecznych i zwiększa motywację do powrotu do zdrowia; zazwyczaj terapia grupowa stanowi naturalną kontynuację terapii indywidualnej;
- terapia rodzinna – niekiedy to właśnie udział wszystkich członków rodziny w terapii to najskuteczniejszy sposób na poradzenie sobie z chorobą; terapia rodzinna obejmuje pracę z rodziną pacjenta, a także zrozumienie nałogu i budowanie zdrowych relacji rodzinnych;
- terapia farmakologiczna – obejmuje stosowanie leków, które mają na celu zmniejszenie objawów uzależnienia, nawrotów choroby oraz skutków syndromu abstynencyjnego.
Ile czasu trwa terapia uzależnień?
Terapia uzależnień nie ma jednej, sztywnej ramy czasowej, bo to bardzo indywidualna sprawa. Niekiedy jeden etap może trwać krócej, ale za to na inny pacjent potrzebuje więcej czasu. Dlatego możesz opierać się jedynie na średnim czasie trwania poszczególnych etapów uzależnienia. Najczęściej leczenie trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, choć nawet po wielu latach może dojść do nawrotów choroby.
Pamiętaj, że zaangażowanie pacjenta i regularne uczestnictwo w sesjach terapeutycznych mogą przyspieszyć proces walki z nałogiem. Jednak nawet po zakończeniu leczenia w stacjonarnym ośrodku może być konieczny udział w sesjach terapeutycznych, które są organizowane w wielu większych miastach. Zazwyczaj mają formę terapii grupowej, a pacjent może skorzystać z takiego wsparcia zawsze wtedy, gdy potrzebuje wsparcia ze strony osób z podobnym doświadczeniem.