Jak radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem?
Każdego dnia mierzymy się ze stresem, a uniknięcie go jest absolutnie niemożliwe. Dlatego najważniejsze staje się znalezienie sposobu nie na stres, a na radzenie sobie z nim. Zresztą nie tylko stresujące sytuacje mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie czy na naszą pracę oraz decyzje, jakie podejmujemy. Dużą rolę odgrywają też trudne i negatywne emocje, które niejednokrotnie sabotażują nasze życie. Dowiedz się, już teraz jak radzić sobie z trudnym emocjami i stresem.
Do czego prowadzi tłumienie negatywnych uczuć?
Emocje mają realny wpływ na nasze życie, dotyczy to obu płci. Uczucia są integralną częścią naszego życia, więc, zamiast je zwalczać, musimy nauczyć się z nimi żyć. Jednak sporym problemem nadal są stereotypy o tym, że „prawdziwi mężczyźni nie płaczą” czy „dziewczynki nie powinny tak krzyczeć”. Dokłada to często istotną cegiełkę, prowadzącą do tłumienia emocji.
Oczywiście istnieje też znacznie więcej powodów, przez które ukrywamy to, co naprawdę czujemy. Powodem może być uraz, traumatyczne doświadczenia, strach, problemy z długotrwałym stresem i wiele innych wydarzeń.
Tłumienie emocji, szczególnie tych negatywnych może prowadzić do następujących konsekwencji:
- stres wywoływać uczucie napięcia oraz długofalowego zmęczenia, co w konsekwencji prowadzi do powstania wielu objawów somatycznych, np. bólu głowy, bólu brzucha, wahań ciśnienia czy problemów układu pokarmowego;
- brak równowagi psychicznej,
- ryzyko utraty kontroli nad emocjami, np. niespodziewane ataki złości,
- tłumienie emocji poprzez nałogowe zachowania, takie jak np. zażywanie środków psychoaktywnych, granie w gry hazardowe itd.
Jak radzić sobie z trudnymi emocjami i stresem?
Stres może przejąć kontrolę nad naszym życiem. Jednak przede wszystkim bywa zapalnikiem, który pcha nas w niebezpieczne kierunki, np. w uzależnienia. Gdy chcemy ograniczyć napięcie i właśnie stres, a także przytłumić emocje, z którymi nie potrafimy sobie poradzić, często sięgamy właśnie po używki.
Dlatego najlepiej, jak najszybciej dowiedzieć się, jak radzić sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Poznaj kilka sprawdzonych metod, które warto wdrożyć we własnym życiu.
- Skoncentruj się na swoim problemie – może okazać się, że głębsza analiza, zmiana strategii postępowania i rozłożenie stresujących sytuacji na czynniki pierwsze, sprawi, że znacznie łatwiej będziesz mógł je zrozumieć, a przede wszystkim zmniejszyć stres. Często rozwiązanie Twoich problemów i działanie to najlepszy sposób, żeby uwolnić się od stresu.
- Pomoc specjalisty – długotrwały, przewlekły stres i problemy z radzeniem sobie z nagromadzonymi emocjami wymagają pomocy kogoś z zewnątrz. Jeśli nie masz w swoim otoczeniu wsparcia i osoby, której możesz się zwierzyć, to najlepiej zdecyduj się na rozpoczęcie terapii. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swoje lęki i dowiesz się przy okazji też, jak radzić sobie ze stresem. Jeśli zaczynasz zauważać ryzyko związane z uzależnieniem, to absolutnie nie ma na co czekać. Im szybciej zaczniesz terapię, tym szanse na otwarcie nowego rozdziału nastąpi szybciej.
- Odkryj swoje uczucia – już wiesz, że tłumienie emocji może doprowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Dlatego też musisz nauczyć się określać to, co czujesz. Bardzo pomocne będzie koło emocji Plutchnika. Wycisz się i po chwili zakreśl na skali, jakie emocje są w Tobie aktualnie najsilniejsze. Nie ukrywaj ich i nie walcz z nimi. Zastanów się jak dużo w Tobie gniewu, lęku, radości czy smutku.
- Znajdź sposób na relaks – w czasach, gdy wszyscy, gdzieś się spieszą, trudno jest się zatrzymać i nic nie robić. Przez to sprawiamy, że stres staje się coraz większy i większy. Jeśli masz problem z radzeniem sobie z przytłaczającymi, negatywnymi emocjami, powinieneś znaleźć dobry dla siebie sposób na relaks. Jak tego dokonać? Opcji jest bardzo wiele – możesz medytować, uprawiać jogę, pisać pamiętnik, praktykować regularnie ćwiczenia oddechowe. Znajdź czas dla siebie i odszukaj swój wewnętrzny spokój.
- Mów o swoim emocjach – znajdź zaufaną osobę lub terapeutę, któremu będziesz mógł lub mogła otwarcie mówić o tym, co tak naprawdę czujesz. Jeśli jednak w danej chwili nie możesz liczyć na to, że zostaniesz przez kogoś wysłuchany lub wysłuchana, to możesz zdecydować się na pewne ćwiczenie, które warto praktykować parę razy dziennie. Ćwiczenie polega na mówieniu lub pisaniu przez 90 sekund o tym, co akurat czujesz. Nastaw minutnik i mów lub pisz to, co odczuwasz w danej chwili. Nikt Cię nie będzie oceniał, zajrzyj w głąb siebie i nie bój się swoich emocji.
- Znajdź też sposób na rozładowanie się – nie wiesz, jak pokonać stres? Aktywność fizyczna może również okazać się strzałem w dziesiątkę. Kup matę, sprzęt sportowy lub zapisz się na siłownię. 30-40 minut treningu sprawi, że natychmiast poczujesz się lżej, poziom endorfin podskoczy, a Ty pozytywnie wpłyniesz na swoje zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Nie zapomnij oczywiście o tym, że ruch to nie złoty środek, ale świetne uzupełnienie walki ze stresem.