Jak postępować z dorosłym narkomanem?
Osoby uzależnione zazwyczaj lekceważą swój problem. Jeśli narkomanem jest osoba niepełnoletnia, rodzice mogą podjąć zdecydowane kroki, aby pomóc dziecku wyjść z nałogu. Jednak co można zrobić z dorosłym narkomanem? Jak pomóc wydostać się z sideł uzależnienia, gdy chory jest pełnoletni i niechętny do zmiany swoich nawyków. W tym artykule dowiesz się, jak może przebiegać leczenie dorosłego narkomana. Sprawdź, jak postępować, mieszkając z uzależnionym pod jednym dachem.
Objawy narkomani – jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków?
Rozpoznanie uzależnienia od narkotyków u dorosłego może być trudne, ponieważ osoby uzależnione często ukrywają swoje nawyki, a nawet stają się mistrzami kamuflażu. Jednak istnieją pewne objawy, na które warto zwrócić uwagę, oto one:
- Nagłe i bezzasadne zmiany w zachowaniu – osoby uzależnione często drastycznie zmieniają swoje zachowanie. Zazwyczaj stają się bardziej zamknięte w sobie, ale też równie dobrze mogą być nagle agresywne i poddenerwowane. Kolejnym objawem narkomanii jest utrata zainteresowania wcześniejszymi pasjami i aktywnościami. Do tego często uzależniony boryka się z wahaniami nastrojów.
- Fizyczne objawy – uzależnienie od narkotyków powoduje wiele fizycznych objawów, takich jak zmiany w wyglądzie, utrata wagi, drżenie rąk, przekrwienie oczu, pobudzenie oraz ogólne pogorszenie się jakości zdrowia.
- Popadanie w długi – narkotyki są drogie, dlatego osoby uzależnione często borykają się z poważnymi problemami finansowymi. Oszczędności kurczą się w zastraszającym tempie dlatego, gdy uzależniony przestał już kontrolować swój nałóg, decyduje się na pożyczki od rodziny, bierze kredyty, a w ostateczności też kradnie i sprzedaje osobiste rzeczy z domu.
- Zmiana towarzystwa – osoba uzależniona często unika kontaktu z rodziną i przyjaciółmi. Wycofuje się z towarzystwa, traci zainteresowanie wcześniejszymi relacjami i spędza coraz więcej czasu w izolacji lub też w zupełnie nowym otoczeniu, które również jest uzależnione i nie patrzy negatywnie na jego nałóg.
Przyczyny narkomani – znajdź źródło problemu
Głębsze zrozumienie przyczyn uzależnienia od narkotyków jest kluczowe dla skutecznego leczenia dorosłego narkomana. Przyczyny mogą być naprawdę różnorodne. Oto kilka czynników, które najczęściej wymieniane są jako przyczyny narkomanii:
- Trauma i przewlekły stres – wiele osób uzależnionych doświadczyło w swoim życiu traumatycznych wydarzeń i długo żyło w permanentnym stresie. Narkotyki są dla nich sposobem na radzenie sobie z emocjonalnym bólem i ucieczką od trudnych doświadczeń.
- Środowisko społeczne – często przyczyną narkomanii jest po prostu otoczenie, w którym dorosły narkoman dorasta i żyje. Jeśli uzależniona osoba przebywa w towarzystwie innych narkomanów lub ma łatwy dostęp do narkotyków, ryzyko uzależnienia wzrasta.
- Zaburzenia psychiczne – depresja, stany lękowe, traumy, trudności z radzeniem sobie z emocjami, wszystko to może zwiększać ryzyko ucieczki w narkotyki.
Więcej na temat przyczyn sięgania po narkotyki znajdziecie tutaj.
Leczenie dorosłego narkomana – jak wygląda?
Jak pomóc dorosłemu narkomanowi wyjść z nałogu? Oto kilka sposobów, dzięki którym leczenie dorosłego narkomana staje się skuteczne i w ogóle możliwe.
Szczera rozmowa z uzależnionym od narkotyków – co mówić i w jaki sposób?
Rozmowa z uzależnionym dorosłym może być trudna, ale jest też bardzo ważna, aby nastąpiła jakaś zmiana.
Poznaj kilka wskazówek, dotyczących tego, jak prowadzić szczere i konstruktywne rozmowy z dorosłym narkomanem:
- Znajdź odpowiedni moment – koniecznie wybierz spokojny moment, kiedy uzależniony nie jest pod wpływem narkotyków lub mocno straciły one na swojej mocy. Wtedy uda się Wam porozmawiać, a nie wdawać się w kolejną sprzeczkę.
- Mów o swoich obawach – podczas rozmowy wyraź swoją troskę, wskaż swoje podejrzenia i to, jak nałóg wpływa na uzależnionego. Wyraź też swoje obawy dotyczące uzależnienia i jego skutków. Skup się na swoich uczuciach i doświadczeniach, szczególnie na samym początku postaraj się uniknąć osądzenia lub moralizowania.
- Mów, ale też słuchaj – daj przestrzeń uzależnionemu do tego, aby mógł powiedzieć o swoich uczuciach, obawach i po prostu przedstawił własną perspektywę.
Terapia uzależnień dla dorosłego narkomana
Sama rozmowa to za mało. Leczenie dorosłego narkomana wymaga równiej profesjonalnej terapii uzależnień. Terapeuta pomoże w tym, aby chory zrozumiał, z czym się mierzy, jakie są konsekwencje brania narkotyków i co sprawiło, że wpadł w sidła nałogu. Kluczową rolę odgrywa również to, że specjalista pokaże, jak radzić sobie z pokusami i nauczy mechanizmów obronnych. Terapia może obejmować sesje indywidualne, terapię grupową lub też terapię rodzinną.
Leczenie dorosłego narkomana w ośrodku
Czasami konieczne jest skorzystanie z leczenia stacjonarnego w ośrodku terapii uzależnień. Taka placówka zapewnia bezpieczeństwo, prywatność i odcięcie się od toksycznego środowiska w tak kluczowym momencie, czyli na samym początku leczenia dorosłego narkomana.
Podczas pobytu chory otrzymuje wsparcie specjalistów, uczestniczy w terapiach grupowych i uczy się nowych umiejętności radzenia sobie z trudnościami.