Czym właściwie jest esperal?
Istnieją różne sposoby radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu. Jedną z metod są wszywki alkoholowe. Dość popularnym środkiem jest esperal, który obecnie został zastąpiony przez disulfiram WZF. Czym są te substancje i czy są skuteczne? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Czym jest esperal?
Produkcja esperalu została zakończona w 2009 roku, ale po kilku latach ten środek znów wrócił na rynek i nadal możesz z niego korzystać. Jednak obecnie częściej stosowana jest nazwa disulfiram WZF, choć tak naprawdę to ten sam produkt. Esperal podobnie jak disulfiram WZF opiera się na tej samej substancji czynnej, czyli disulfiram.
Jak działa esperal?
Esperal blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, który bierze udział w rozkładzie alkoholu w wątrobie. W konsekwencji w organizmie gromadzi się aldehyd octowy. Jest to rodzaj terapii awersyjnej, ponieważ wszywka alkoholowa ma wywoływać dotkliwe konsekwencje fizyczne po spożyciu alkoholu, które mogą utrzymywać się nawet przez 10 godzin. W ten sposób pacjent ma się zniechęcić do przyjmowania kolejnych dawek trunków.
W Polsce wszywka alkoholowa może być stosowana jedynie za zgodą pacjenta i pod kontrolą lekarską, ponieważ esperal może wywoływać wiele skutków ubocznych. Wśród najczęstszych z nich są:
- nudności i wymioty,
- duszności,
- bóle i zawroty głowy,
- nadmierne pocenie się,
- pokrzywka,
- skoki ciśnienia,
- tachykardia,
- zaczerwienienie twarzy,
- ataki paniki i nasilenie lęku,
Zdarzają się również przypadku, gdzie esperal wywołuje atak drgawek, uszkodzenie wątroby, niewydolność układu krążeniowo-oddechowego, problemy z nerkami czy zawał serca. Konsekwencje przyjmowania wszywek alkoholowych nie dotyczą jedynie sfery fizycznej, ale też psychicznej. Odnosi się to do schizofrenii, stanów depresyjnych, halucynacjach oraz utraty przytomności. Zazwyczaj negatywne skutki zależą od tego, ile alkoholu przyjął pacjent – im więcej, tym bardziej intensywna będzie reakcja organizmu.
Jak i gdzie umieszczana jest wszywka alkoholowa?
Tabletki esperalu są wszywane przez chirurga, który nacina skórę, a następnie umieszcza tam preparat – zazwyczaj na pośladku lub pod łopatką. Gdy środek znajduje się już we właściwym miejscu, to powoli uwalnia się do krwioobiegu. Sprawia to, że jest obecny we krwi przez kilka kolejnych miesięcy. Producenci dają gwarancję na 8 miesięcy, ale wielu specjalistów uznaje, że esperal może działać nawet przez 12 miesięcy.
Pacjent, który zgodził się na zaaplikowanie wszywki alkoholowej, musi spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim musi być trzeźwy przez minimum 12 godzin, choć najlepiej, jeśli upłynęła doba od spożycia alkoholu. Zazwyczaj procedura trwa ok. 30 min, a w tym czasie lekarz wykonuje zastrzyk z miejscowym znieczuleniem.
Pamiętaj, że esperal, jeśli nie nie będzie miał kontaktu z alkoholem, to nie ma negatywnych skutków ubocznych. Nie reaguje też z innymi farmaceutykami. Dokuczliwe objawy są widoczne tylko wtedy, gdy pacjent sięgnie po napoje wysokoprocentowe.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania wszywek alkoholowych?
- Nadwrażliwość na disulfiram oraz tiokarbaminiany
- Zaburzenia psychiczne
- Wcześniejsze próby samobójcze
- Nadciśnienie tętnicze i niedokrwistość serca
- Stan nietrzeźwości, spożywanie alkoholu bądź innych substancji zawierających etanol dobę przed zabiegiem
- Stosowanie paraldehydu lub metronidazolu 12h przed zabiegiem
- Zapalenie zarostowe tętnic
- Niewydolność serca lub zawał serca
- Zapalenie wielonerwowe i zapalenie nerwu wzrokowego
Jakie zalety i wady ma esperal?
Wady stosowania esperalu
Wielu specjalistów podkreśla nieskuteczność wszywek alkoholowych, ponieważ taka terapia polega jedynie na strachu. Głód alkoholowy może być na tyle silny, że uzależniona osoba pomimo wszywki alkoholowej i tak sięgnie po napoje wysokoprocentowe. W ten sposób może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a jednocześnie wcale nie zniechęci się do picia alkoholu.
Dlatego podstawą leczenia uzależnienia alkoholowego powinna być terapia, która opiera się na nauce prawidłowych mechanizmów, poznawaniu przyczyn choroby i edukacji. Dopiero w połączeniu z detoksykacją terapia może odnieść oczekiwane skutki, czyli trwały stan trzeźwości.
Kolejną wadą esperalu jest większe ryzyko przerwania terapii odwykowej. Niekiedy pacjenci uważają, że wszywka jest wystarczającym sposobem leczenia. Jednak stanowi jedynie przedłużenie ostrego stanu chorobowego uzależnionego. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że po roku pacjent ponownie wróci do stanu nietrzeźwości.
Zalety wszywki alkoholowej
Choć specjaliści mają wątpliwości co do skuteczności esperalu, to jednak można wymienić kilka zalet tego rozwiązania. Pacjenci, którzy zdecydowali się na wszywkę, podkreślają, że to był jedyny sposób na to, aby pozostali w stanie trzeźwości już po zakończeniu terapii. Często ma to związek z większą pewnością siebie oraz znalezieniem kolejnego powodu, który motywuje do tego, żeby nie sięgnąć po alkohol.
Esperal ma niską skuteczność, jednak podjęcie decyzji o jego stosowaniu już w okresie abstynencji może sprzyjać wychodzeniu z nałogu.