Czym są sny alkoholowe?
Czym są sny alkoholowe?
Człowiek podejmuje decyzję o zaprzestaniu picia alkoholu. Jego życie zaczyna się radykalnie zmieniać, nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Z czasem okazuje się, że jednym z aspektów trzeźwienia są sny alkoholowe…
Czy wiesz, że niemal każda osoba uzależniona od alkoholu, która zdecydowała się na terapię i podjęła trud zdrowienia, doświadcza tzw. snów alkoholowych? Nic więc dziwnego, że dla trzeźwiejących alkoholików takie sny są nie tyko zaskakujące czy niepokojące, ale i nierzadko przerażające. Czym one w zasadzie są i dlaczego się pojawiają?
Sny alkoholowe potrafią przerażać
Sny alkoholowe są tak silne i realistyczne, że mogą wprowadzać w stan autentycznego niepokoju. Osoba uzależniona zostaje wpędzona nie tylko w głęboki smutek, a nawet poczucie winy. Co więcej, często towarzyszy jej przekonanie, że cały wysiłek włożony w trzeźwienie poszedł na marne. W rzeczywistości jest to tylko sen, lecz może wywoływać strach przed nawrotem choroby. Często sny o picu odbierane są jako ostrzeżenia lub dowód na to, że dana osoba nie zdrowieje tak, jak powinna. Oczywiście nie ma to pokrycia w rzeczywistości. Osoba uzależniona może być zdezorientowana, ponieważ tuż po przebudzeniu granica między snem a rzeczywistością może być niejasna. Sny, zwłaszcza te intensywne, mogą wywołać silne emocje. Lęk wynika nie tylko z tematyki snu, ale także uczuć, które zostały przez niego wywołane. Proces trzeźwienia jest długą drogą do przejścia dla osoby uzależnionej, często krętą, wyboistą. Wiąże się m.in. odzyskiwaniem zaufania ze strony rodziny i przyjaciół. Sen alkoholowy może wprawić osobę uzależnioną w łęk, że straciła to zaufanie. Jest to oczywiście wytwór własnej wyobraźni. Często złamanie abstynencji oznacza jednoczesne odejście ze Wspólnoty AA, czyli zerwanie więzi z ludźmi, którzy dla zdrowiejących alkoholików są niezwykle ważni. Stanowią bowiem dla nich wsparcie, są to osoby, przy których czują się swobodnie, mogą zasięgnąć ich rady, podzielić się obawami. Są filarem podtrzymującym motywację przy pozostawaniu w trzeźwości.
Sny alkoholowe – naturalny objaw
Chociaż bywają źródłem niepokoju, nierzadko przerażają, ważne jest, aby osoba uzależniona zrozumiała, iż takie sny są częścią choroby alkoholowej. Niestety, sny o piciu czy braniu narkotyków pozostają z chorym na długie lata, niezależnie od etapu leczenia choroby. Mogą nawracać nawet po wielu latach. Warto sobie uświadomić, że alkoholizm jest nieuleczalny. Pewne objawy czy tendencje mogą się od czasu do czasu pojawiać, mimo wszelkich podjętych prób. Normalne są okresowe głody alkoholowe, które właśnie manifestują się w postaci snów. Najważniejsze, to wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Należy również pamiętać, że sny nie są oznaką braku determinacji, słabej woli czy słabości charakteru. Chory nie powinien się o nie obwiniać, ani też mieć wyrzutów sumienia. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ich zaakceptowanie. Wsparcie terapeutyczne może być pomocne w zrozumieniu tych snów i opanowanie sposobów radzenia sobie z nimi.
Sny alkoholowe – powody występowania
Sny o piciu u osób, które przeszły (bądź przechodzą) proces trzeźwienia lub rekonwalescencji związanej z alkoholizmem, mogą wynikać z różnych czynników. Każdy przypadek jest inny i mają wpływ na to różne czynniki, takie jak np.: wiek, styl życia, historia i doświadczenia związane z uzależnieniem. Dlaczego pojawiają się sny alkoholowe? Oto najważniejsze powody.
Alkoholizm jest silnie zakorzenionym nawykiem, a jego wpływ na psychikę i ciało może być (i najczęściej jest) głęboko osadzony. Mózg potrzebuje czasu, aby się dostosować do zmiany nawyków. Sny o piciu mogą być natomiast po prostu swoistym odzwierciedleniem walki podświadomości z tym nawykiem. Często alkoholicy używają alkoholu jako sposobu radzenia sobie ze stresem lub trudnymi emocjami. Po zaprzestaniu picia, te emocje mogą wypłynąć na powierzchnię, czasami manifestując się w snach. Osoba uzależniona musi znaleźć sobie inny sposób na radzenie sobie z przykrymi doświadczeniami. Co więcej, osoba uzależniona może odczuwać tęsknotę za dniem, kiedy piła, nawet jeśli zdaje sobie sprawę z tego, że alkohol był dla niej szkodliwy i wniósł do jej życia więcej smutku i bólu niż dobrego. Sny o piciu mogą być jednak odzwierciedleniem tej tęsknoty, nawet jeśli jest to podświadome. Sny o piciu mogą być również częścią procesu terapeutycznego. Chociaż brzmi to nieco absurdalnie, w praktyce mogą pomagać osobie trzeźwiejącej w przetwarzaniu emocji związanych z alkoholizmem i wzmocnieniu postanowienia pozostania trzeźwym. Czasami wytłumaczenie pojawiania się snów alkoholowych jest banalne. Podczas odstawienia alkoholu organizm może przechodzić różne zmiany, w tym w sferze snu. To z kolei może powodować intensywniejsze i bardziej chaotyczne sny, również te o alkoholu.
Jak radzić sobie ze z snami alkoholowymi?
Radzenie sobie ze snami alkoholowymi może być wyzwaniem, ale istnieją różne strategie, które mogą pomóc osobie uzależnionej. Wszystko zależy od danej osoby, ponieważ każdy jest inny, strategia, która sprawdzi się w przypadku jednej osoby, niekoniecznie może być odpowiednia dla drugiej. Najważniejszą sprawą, jest zrozumienie, że sny alkoholowe są naturalnymi zjawiskami związanymi z odstawieniem alkoholu. Może to pomóc w zmniejszeniu lęku z nimi związanego. Pomóc mogą również regularne ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta i regularne godziny snu. Przyczyni się to do poprawy jakości snu, a co za tym idzie – zniweluje się ryzyko występowania snów alkoholowych. Wielu terapeutów poleca również medytację, relaksację, ćwiczenia oddechowe. Pomóc może również unikanie alkoholu w towarzystwie. Jeśli sam unikasz alkoholu to również warto unikać imprez, na których współuczestnicy piją alkohol. Ogranicz albo wyklucz kofeinę i inne substancje, które mogą wpływać na jakość snu. Kluczową strategią jest rozmowa z terapeutą uzależnień. Pomoże on zrozumieć przyczyny i powie, jak najlepiej radzić sobie ze snami alkoholowymi. Terapeuta może również pomóc w opracowaniu strategii radzenia sobie z emocjami, które mogą być związane ze snami. Nie można zapomnieć również o grupie wsparcia. Dołączenie do grupy dla osób trzeźwiejących jest nie tylko pomocne, ale w wielu przypadkach stanowi fundament radzenia sobie z chorobą. Wspólna rozmowa z osobami, które przeszły przez podobne doświadczenia, może być nie tyko pocieszająca, ale i motywująca. Kolejnym sposobem rekomendowanym przez terapeutów jest zapisywanie snów, czyli prowadzenie dzienniczka. To pomoże zrozumieć wzorce i czynniki, wpływające na sny alkoholowe, a także może być przydatne w identyfikowaniu czynników wyzwalających te sny. Jeśli jednak sny alkoholowe stają się bardzo uciążliwe, częste i mają negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie, warto porozmawiać z lekarzem lub terapeutą, aby uzyskać bardziej spersonalizowaną pomoc i wsparcie.
Podsumowanie
Sny alkoholowe są częstym zjawiskiem i pojawiają się zarówno u osób, które przechodzą przez proces leczenia, utrzymują abstynencję, ale także u aktywnych alkoholików. Wbrew pozorom nie oznaczają one nawrotu choroby, stanowią ważny punkt do refleksji. Mogą sygnalizować różne wewnętrzne procesy, bywają odpowiedzią na przeżywany stres bądź też przypominają o dawnym uzależnieniu. Niemniej jednak są normalnym procesem, wpisanym w chorobę alkoholową.