Czym objawiają się zaburzenia emocjonalne?
Borykasz się z nadmierną ilością emocji, a może masz czasem wrażenie, że nie potrafisz ich odczuwać? Każda z tych sytuacji może świadczyć o zaburzeniu emocjonalnym, które ma duży wpływ na sferę zawodową, rodzinną i społeczną. Objawy zaburzeń emocjonalnych oraz stopień ich nasilenia mogą być różne – w zależności od przyczyny i uwarunkowań genetycznych. Poznaj najważniejsze symptomy tego zaburzenia.
Czym są zaburzenia emocjonalne?
Zaburzenia emocjonalne to nieprawidłowa reakcja emocjonalna na zewnętrzne bodźce. Zazwyczaj odczucia mogą być zbyt mocne lub za słabe, co powoduje ogromny stres, lęk i napięcie u osób borykających się z tym problemem. Co jeszcze charakteryzuje zaburzenia emocjonalne? Z pewnością jest to wahanie nastroju oraz zakłócenie prawidłowych procesów myślenia i działania.
Jakie są najczęstsze objawy zaburzeń emocjonalnych u dorosłych?
Chcesz wiedzieć, jakie są objawy zaburzeń emocjonalny? To pojęcie jest bardzo szerokie, co wpływa również na ogromne zróżnicowanie objawów – wśród nich mogą być zarówno dolegliwości somatyczne, jak i emocjonalne. Poznaj najczęstsze objawy tego zaburzenia.
Niskie poczucie własnej wartości
Osoby cierpiące na zaburzenia emocjonalne często mają problem z niskim poczuciem własnej wartości oraz chronicznym poczuciem beznadziei. Sprawia to, że często poddają się negatywnym myślom i trudno jest im dostrzec pozytywne strony życia.
Nadmierny niepokój i lęk
Jakie jeszcze dostrzegalne są objawy zaburzeń emocjonalnych u dorosłych osób? Z pewnością jest to nadmierny niepokój i lęk – często paraliżujący. Charakterystycznym symptomem zaburzeń związanych ze stanem emocjonalnym jest wszechogarniający lęk, który jest bardzo trudny do zatrzymania.
Zmienny nastrój
Osoby z zaburzeniem emocjonalnym mogą doświadczać epizodów depresji, w których przeważa smutek, dostrzegalna jest utrata zainteresowań, brak energii oraz trudności w skupieniu uwagi. Pacjenci mogą również mieć okresowe napady manii, wyróżniające się podwyższonym nastrojem, nadmierną energią i impulsywnością.
Problemy w utrzymaniu relacji społecznych
Typowymi objawami zaburzenia emocjonalnego są także problemy w budowaniu i utrzymaniu zdrowych relacji międzyludzkich. Szczególnie dotyczy to bliskich więzi, a także osłabienia kontaktu z rodziną, przyjaciółmi i dotychczasowym otoczeniem. Zazwyczaj pacjenci unikają kontaktu z ludźmi ze względu na poczucie wyobcowania, strach przed krytyką i odrzuceniem. Wynika to także z nabytej nieśmiałości oraz niskiego poczucia własnej wartości.
Somatyczne objawy zaburzeń emocjonalnych
Zaburzenia emocjonalne wpływają zarówno na stan psychiczny, jak i fizyczny. Dlatego powoduje to szereg objawów somatycznych, które wpływają na pogorszenie samopoczucia. Wśród najważniejszych z nich można wymienić:
- bóle i napięcie mięśni – szczególnie dotyczy to obszarów typu barki, plecy czy szyja, charakterystycznym symptomem są też bóle migrenowe;
- zmiana dotychczasowej wagi – wynika to z nadmiernego apetytu lub jego braku;
- zawroty głowy, uczucie duszności lub problemy z oddychaniem – kluczowe znaczenie ma to, że żaden z tych symptomów nie ma medycznych przyczyn;
- nadmierne pocenie się;
- drżenie rąk;
- bóle brzucha;
- nerwowe tiki;
- moczenie się;
- problemy trawienne;
- nudności.
Czym objawiają się zaburzenia emocjonalne u dzieci?
Zaburzenia emocjonalne nie występują jedynie u dorosłych, mogą również dotykać dzieci. Zazwyczaj przyjmują postać reakcji nerwicowych. Szczególnie wzmożony lęk pojawia się w sytuacjach stresowych. Może mieć to związek z urazem psychicznym lub traumatycznym wydarzeniem, co prowadzi do jąkania, pojawienia się nerwowych tików bądź lękiem przed ciemnością. Zaburzenia emocjonalne u dzieci objawiają się również brakiem apetytu lub też odwrotnym działaniem, czyli nadmiernym objadaniem się słodyczami i fast foodami. W ten sposób dziecko chce zagłuszyć niepokój oraz rosnący lęk.
Dziecko borykające się z zaburzeniem emocjonalnym może nagle stać się nieśmiałe – nawet jeśli do tej pory było pewne siebie i roześmiane. Typowymi objawami tego zaburzenia są też:
- ograniczenie aktywności fizycznej lub przeciwnie – nadpobudliwość i zwiększenie aktywności ruchowej,
- moczenie się w nocy – nawet w przypadku starszych dzieci,
- ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, co jest spowodowane lękiem przed odrzuceniem i ośmieszeniem,
- bierność,
- przesadna grzeczność i bardzo staranne wykonywanie obowiązków – często wynika to z niepewności, strachu przed krytyką oraz brakiem pewności siebie,
- powściągliwość w wyrażaniu pozytywnych i negatywnych uczuć,
- brak zdolności empatii,
- negatywne nastawienie do otoczenia,
- agresja, nadwrażliwość i impulsywność,
- brak cierpliwości i zapału do dłuższego wykonywania tej samej czynności.
Jak radzić sobie z objawami zaburzeń emocjonalnych?
Najlepszym sposobem na radzenie sobie z zaburzeniami emocjonalnymi jest psychoterapia, ponieważ specjalista będzie w stanie zdiagnozować rodzaj zaburzenia. Tym samym wprowadzi odpowiednią metodę leczenia np. terapię indywidualną lub grupową. Dostarczy też pacjentowi szereg narzędzi do radzenia sobie z emocjami i negatywnymi myślami.