Czym objawia się depresja u seniora?
Bardzo często depresja jest kojarzona jedynie z młodymi osobami. Jednak ta podstępna choroba dotyka również seniorów, którzy dużo częściej od młodszych osób cierpią na objawy somatyczne, a nie psychiczne. W każdym z tych przypadków niezbędna jest specjalistyczna pomoc, dlatego sprawdź, czym objawia się depresja u seniora i jak można walczyć z tą chorobą.
Jakie są przyczyny depresji u seniorów?
Depresja coraz częściej dotyka również pacjentów powyżej 65. roku życia, mieszkających w domach opieki – stanowią aż 30% wszystkich chorych w tej grupie wiekowej. Jednak nawet seniorzy przebywający pod opieką rodziny, mogą zachorować na depresję. Szczególnie często ta choroba dotyka osoby, które czują się samotnie i nie mają opieki z zewnątrz. Wśród czynników ryzyka można wymienić też:
- zmianę miejsca zamieszkania,
- współistnienie innych chorób – szczególnie somatycznych,
- pogorszenie stanu finansowego,
- ograniczona sprawność psychoruchowa,
- zaburzenia słuchu,
- niskie wykształcenie,
- nagła zmiana w życiu – może to być przeprowadzka do domu opieki, przejście na emeryturę lub konieczność zamieszkania z dziećmi,
- utrata bliskiej osoby – współmałżonka lub partnera bądź partnerki życiowej.
Niekiedy depresja u seniorów może też rozwinąć się na skutek lęku związanego z postępującymi zmianami w organizmie, które wynikają ze starzenia się. Oprócz przyczyn psychospołecznych dostrzegalne są także biologiczne przyczyny depresji u starszych osób. Przede wszystkim wiąże się to z postępowaniem Alzheimera. Kluczowe znaczenie mają również czynniki, powodujące pogorszenie nastroju, jak np. senność czy brak łaknienia. Niekiedy depresja może się też rozwinąć przez brak radzenia sobie z przewlekłymi chorobami, bólami czy infekcjami.
Jak objawia się depresja u seniora?
Objawy depresji u seniora często różnią się od tych, z jakimi borykają się młodsi pacjenci. Wynika to z naturalnych procesów starzenia się organizmu, a szczególnie mózgu. Wraz z upływem lat dochodzi do stopniowego zaniku neuronów – proces ten nazywa się atrofią. Choć jest to naturalne zjawisko, do którego dochodzi u każdej osoby – miewa różny stopień nasilenia – to jednocześnie może determinować niektóre cechy depresji.
Szczególnie dotyczy to zaburzenia funkcji poznawczych takich jak:
- koncentracja uwagi,
- szybka reakcja,
- pamięć,
- zdolności do analizowania,
- zdolności syntezy,
- zdolności planowania.
Niekiedy zdarza się tak, że depresja u seniorów powoduje zaburzenia pamięci, które są na tyle nasilone, że może dojść do mylnej diagnozy – na początku choroba przypomina Alzheimera. W takim razie po rozpoczęciu skutecznego leczenia depresji te objawy mogą całkowicie ustąpić.
Objawy depresji u starszych osób można podzielić na psychiczne i somatyczne – przekonaj się, jakie symptomy są typowe dla każdej z tych grup.
Somatyczne objawy depresji u starszych osób
U seniorów objawy somatyczne są dość powszechne – mogą nawet występować częściej od objawów psychicznych. Wiążą się m.in. z dolegliwościami układu pokarmowego czy regularnie pojawiającymi się bólami. Charakterystycznym symptomem choroby jest też spadek masy ciała oraz problemy ze snem i nadmierna senność.
Zwróć również uwagę na inne objawy somatyczne depresji osób w podeszłym wieku:
- brak apetytu,
- brak zainteresowań,
- obniżenie sprawności ruchowej,
- częste bóle brzucha,
- bóle głowy,
- nudności i zaparcia,
- ucisk w klatce piersiowej,
- choroby somatyczne np. odwodnienia organizmu.
Psychiczne objawy depresji u seniorów
Objawy psychiczne depresji u starszych osób przede wszystkim wiążą się z utratą woli do znajdowania celu w życiu, a także podchodzenie do swoich błędów z nadmiernym krytycyzmem.
Do pozostałych objawów psychicznych depresji można zaliczyć:
- drażliwość i nadmierna płaczliwość,
- przygnębienie, niepokój oraz lęk,
- apatia i otępienie,
- skłonność do hipochondrii – może się to wiązać z potrzebą kontaktu z drugą osobą oraz domaganie się troski ze strony rodziny,
- zobojętnienie i brak chęci do wstawania z łóżka – może się to też wiązać z brakiem chęci do dbania o siebie i swoje otoczenie,
- urojenia nihilistyczne – chory może zacząć wątpić w swoje istnienie,
- omamy słuchowe,
- zniekształcenia poznawcze – zazwyczaj są związane z pojawieniem się poczucia winy,
- myśli i próby samobójcze.
Jak diagnozowana i leczona jest depresja u osób w podeszłym wieku?
Specjalista może zdiagnozować depresję u pacjenta już w trakcie wywiadu. Pomocne są również proste testy np. Geriatryczna Ocena Depresji Yesavage’a, Skala Katza oraz Kwestionariusz Zdrowia Pacjenta. Niekiedy niezbędna jest też rozmowa z bliskimi osobami i opiekunami, którzy są w stanie ocenić zmiany, jakie zaszły w zachowaniu seniora.
Ze względu na charakter depresji u seniorów leczenie przebiega nieco inaczej w porównaniu do depresji u młodszych osób. Bardzo pomocna jest terapia zaburzeń, która jest prowadzona przez wykwalifikowane osoby, ale poprawę samopoczucia może też spowodować aktywność fizyczna, dodatkowe zajęcia w domach seniora, większe zainteresowanie ze strony bliskich osób itp. Niekiedy konieczne jest również rozpoczęcie farmakoterapii.