Czym są uzależnienia mieszane i krzyżowe?
Uzależnienie to choroba, która przewraca naszej życie do góry nogami i dzień po dniu całkowicie odbiera nam wolność. Odzyskanie równowagi i powrót do normalności staje się jeszcze trudniejsze, jeśli jesteśmy uzależnieni od więcej niż jednej substancji czy czynności. Terapeuci uzależnień używają w takich przypadkach pojęć – uzależnienie mieszane i krzyżowe. W naszym artykule zyskasz więcej informacji na temat tego, czym jest uzależnienie mieszane i krzyżowe i jak z nimi walczyć.
Od czego uzależniają się Polacy?
Jak można się domyślić, najpopularniejszym uzależnieniem w Polsce jest alkoholizm. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) wskazuje na to, że w Polsce żyje ok. 700-900 tysięcy osób uzależnionych od alkoholu. Szacuje się, że ponad 2 miliony Polaków nadużywa spożywanie alkoholu i nie podejmuje terapii.
W celu uśmierzenia objawów zespołu abstynencyjnego czy po prostu przez chęć eksperymentowania coraz częściej uzależnione osoby zażywają substancje psychoaktywne – narkotyki miękkie i twarde. Chorzy sięgają także po papierosy lub leki psychoaktywne.
Zły stan psychiczny, problemy w pracy czy traumy w dzieciństwie sprawiają, że wiele osób boryka się również z uzależnieniami od hazardu, Internetu czy zakupów.
Czym jest uzależnienie krzyżowe?
Walka z jednym uzależnieniem jest trudna, ale kiedy chory boryka się z uzależnieniem krzyżowym wyjście z nałogu, staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Zatem, czym jest uzależnienie krzyżowe?
To pojęcie używane w psychoterapii, które wiąże się z sytuacją, gdy jedna osoba jest uzależniona jednocześnie od dwóch lub większej liczby substancji z tej samej grupy, które charakteryzują się podobnym działaniem. To jak walka, gdzie każde uzależnienie wzmacnia i podtrzymuje inne. Chory może być uzależniony zarówno od alkoholu, jak i od narkotyków, przy czym te dwie substancje wspierają i wzmacniają nawzajem ich działanie, aby stłumić objawy zespołu abstynencyjnego oraz podtrzymać uzależnienie fizyczne. Często uzależniony sięga po narkotyki czy leki po to, aby ograniczyć dolegliwości związane z abstynencją od alkoholu. Jednak w rezultacie uzależnia się od kolejnej substancji.
Uzależnienie krzyżowe prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji dla zdrowia, takich jak:
- problemy fizyczne, takie jak uszkodzenie narządów wewnętrznych, zaburzenia pracy serca, zaburzenia układu krążenia i układu neurologicznego, choroby wątroby;
- negatywnie wpływa na sferę emocjonalną i psychiczną, prowadzi do nasilenia objawów depresji, stanów lękowych oraz obniżenia samooceny.
Uzależnienie krzyżowe może także skutkować całkowitym zaburzeniem życia prywatnego i społecznego. Rozpad rodziny, utrata pracy, bezdomność, a często również konflikty z prawem – to kolejne konsekwencje uzależnienia krzyżowego, ale też mieszanego.
Co to jest uzależnienie mieszane?
Uzależnienie mieszane to przyjmowanie jednocześnie lub naprzemiennie większej liczby środków psychoaktywnych, po to, aby jak najdłużej móc pozostać w stanie odurzenia. Ma to pomóc w oderwaniu od świata zewnętrznego, ale też w tym, aby nie odczuwać skutków występowania abstynencji.
Dodatkowym problemem jest to, że uzależnieni często stosują substancje, pochodzące z różnych grup, które wywołują do tego odmienne stany – narkotyki mają pobudzić do zabawy i aktywności, a alkohol ma sprawić, że uzależniony się wyciszy.
Uzależnienie mieszane, jak i krzyżowe stanowi bardzo duże zagrożenie dla organizmu oraz może doprowadzić nawet do przedwczesnego zgonu.
Jak leczyć uzależnienie mieszane i krzyżowe?
Leczenie uzależnienia mieszane i krzyżowego jest wyzwaniem, ale możliwym do osiągnięcia. Istotnym krokiem jest uzyskanie profesjonalnej pomocy. Terapia uzależnień prowadzona przez doświadczonych terapeutów może być kluczowa w procesie powrotu do zdrowia. Specjaliści pomagają w identyfikacji przyczyn i czynników utrzymujących uzależnienie, a także w opracowaniu planu leczenia.
Podstawowym elementem terapii uzależnień mieszanych i krzyżowych jest terapia poznawczo-behawioralna. Terapeuci pomagają pacjentom zrozumieć i zmienić tok myślenia, przekonania i zachowania związane z uzależnieniem. Ważne jest także wsparcie emocjonalne i edukacja pacjentów oraz ich rodzin.
W niektórych przypadkach może być konieczne hospitalizacja lub terapia w ośrodku stacjonarnym leczenia uzależnień. Tam też stosowane są różnego rodzaju terapie – indywidualne, grupowe, a nawet rodzinne. U niektórych pacjentów niezbędne jest zastosowanie również farmakoterapii. Pobyt w ośrodku pozwala na zwiększenie skuteczności terapii, zapewnia wsparcie wielu lekarzy oraz pomaga w oderwaniu od destrukcyjnego otoczenia.
Pierwszym etapem podczas leczenia uzależnienia krzyżowego i mieszanego jest detoksykacja organizmu. W przypadku uzależnienia od wielu różnych substancji kluczowe znaczenie ma opieka specjalistów i w razie potrzeby podawanie środków hamujących objawy abstynencyjne. Detoks w domu jest niewskazany, gdyż zazwyczaj kończy się niepowodzeniem i może nawet zagrozić życiu uzależnionego.