Efekty po odstawieniu alkoholu
Nadmierne spożywanie alkoholu wywołuje wiele negatywnych efektów dla naszego organizmu – od zmian w zachowaniu, po problemy zdrowotne, wahania nastroju czy nawet myśli samobójcze. Alkoholizm należy traktować jak chorobę, która zmienia całe użycie uzależnionej osoby. Uwolnienie się z sideł nałogu to wyzwanie, które wymaga samozaparcia, motywacji, a często też pomocy specjalistów i bliskich osób. Odstawienie alkoholu to pierwszy poważny test. Przekonaj się, z jakimi efektami i problemami borykają się osoby uzależnione od alkoholu, które chcą uwolnić się od nałogu.
Alkoholizm w Polsce
Według WHO alkoholizm jest chorobą przewlekłą. Uważany za zaburzenie psychiczne, które dotyka w Polsce ok. 700-800 tysięcy osób. Trzeba podkreślić, że te liczby dotyczą jedynie osób, które podjęły próbę leczenia. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazuje, że sporym problemem jest nadużywanie alkoholu, które dotyczy ponad 2 mln osób w Polsce. To osoby, które nie podejmują leczenia, a często nawet nie zauważają swojego problemu z alkoholem.
Czym jest alkoholowy zespół odstawienia?
Alkoholowy zespół odstawienia, nazywany również zespołem abstynencyjnym, to stan fizyczny i psychiczny, który występuje u osób uzależnionych od alkoholu, gdy nagle ograniczają lub przerywają spożycie alkoholu.
Odstawienie alkoholu jest wynikiem chronicznego, nadmiernego spożycia przez dłuższy czas. To swoiste ostrzeżenie dla organizmu, który przyzwyczaił się do obecności alkoholu i teraz reaguje na jego brak.
Jest to spowodowane tym, że alkohol wpływa na układ nerwowy – wywołuje zakłócenia neuroprzekaźników. Długotrwałe picie alkoholu sprawia, że organizm uzależnia się nie tylko od samej substancji, ale też od skutków, jakie wywołuje. Jeśli nagle alkohol zostanie odstawiony, w organizmie dojdzie do wystąpienia objawów odstawienia.
Objawy po odstawieniu alkoholu
Osoba uzależniona po odstawieniu alkoholu musi zmierzyć się z licznymi efektami ubocznymi, które mają charakter fizyczny, psychiczny i emocjonalny, a ich nasilenie może różnić się w zależności od stopnia uzależnienia od alkoholu i czasu trwania nadużywania.
Na samym początku zwróćmy uwagę na fizyczne objawy po odstawieniu alkoholu:
- drżenie rąk,
- drżenie mięśni,
- zaburzenia równowagi,
- pobudzenie,
- nudności i wymioty,
- ból brzucha,
- gorączka,
- padaczka alkoholowa,
- halucynacje,
- pocenie się,
- wysokie ciśnienie tętnicze krwi,
- przyspieszenie akcji serca
- nadmierne zmęczenie.
Oprócz tego uzależniony od alkoholu mierzy się także z objawami emocjonalnymi i psychicznymi, takimi jak:
- niepokój,
- drażliwość, a nawet agresja,
- odczuwanie napięcia,
- trudności w koncentracji,
- stany lękowe,
- depresja, a nawet myśli samobójcze,
- wahania nastroju,
- zaburzenia snu.
Delirium tremens – co to?
1 na 10 osób uzależnionych od spożywania alkoholu boryka się z tzw. delirium tremens, czyli z białą gorączką alkoholową. To zespół zaburzeń psychosomatycznych, który objawia się halucynacjami, zaburzeniami funkcji poznawczych, gorączką, nudnościami oraz ogólnym zaburzeniem świadomości.
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy odstawienia alkoholu?
Pierwsze objawy odstawienia alkoholu mogą pojawić się zwykle w ciągu kilku godzin od ostatniego spożycia alkoholu, ale czas ich wystąpienia może różnić się w zależności od indywidualnych czynników np. stopnia uzależnienia od alkoholu, częstotliwości i ilość spożywanego alkoholu, ale też od ogólnego stanu zdrowia.
Kiedy poziom alkoholu we krwi zacznie się zmniejszać, objawy odstawienia będą się stopniowo nasilać. Typowy czas mieści się jednak w przedziale od 6 do 24 godzin. Jeśli uzależniony wypił ostatnio alkohol wieczorem, to zapewne po nocnym odpoczynku od rana zaczną doskwierać mu pierwsze objawy odstawienia alkoholu. Czym będą się one wtedy objawiały? Mogą obejmować na początku drażliwość, odczuwalny stan niepokoju, brak apetytu, nudności, a do tego dochodzi także drżenia mięśni czy kołatanie serca. Z czasem mogą pojawić się również zaburzenia snu.
Najczęściej pierwsze 5 dni to czas, kiedy odstawienie alkoholu jest najbardziej dokuczliwe, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do zagrożenia życia. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że kryzys abstynencyjny w niektórych przypadkach może trwać nawet 4-6 tygodni. To bardzo indywidualna kwestia u każdego uzależnionego.
Odstawienie alkoholu a zagrożenia
Objawy odstawienia alkoholu mogą doprowadzić nawet do zagrożenia życia. Nagłe zaprzestania spożywania alkoholu prowadzi do powstania takich zagrożeń jak – drgawki, delirium tremens, zaburzenia neurologiczne, zaburzenia psychiczne, padaczki alkoholowej oraz problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, hormonalnego itd. W konsekwencji brak kontroli lekarskiej może przyczynić się także do arytmii serca, wrzodów żołądka czy też do niewydolności wątroby.
Dlatego tak ważne jest to, aby odstawienie alkoholu odbywało się pod ścisłą kontrolą lekarską, najlepiej w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Tam cały proces stanie się nie tylko bezpieczniejszy, ale również objawy będą mniej nasilone.