Leczenie zaburzeń lękowych
Zaburzenia lękowe to problem, z którym boryka się coraz większa liczba osób. Szacuje się, że ok. 20% osób na świecie każdego dnia mierzy się z zaburzeniem lękowym. Do tego grona zaliczani są zarówno dorośli, jak i dzieci. Strach i lęk może przejąć kontrolę nad ciałem, emocjami i decyzjami, jakie podejmujesz. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie leczenia zaburzeń lękowych. Poznaj kilka najczęściej stosowanych metod, na które zazwyczaj decydują się specjaliści.
Jak rozpoznać zaburzenie lękowe? Objawy
Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym, jak leczyć zaburzenia lękowe, to zwrócimy uwagę na to, jakie są objawy tego zaburzenia psychicznego.
Do najczęstszych objawów zaburzeń lękowych należą:
- długotrwałe uczucie niepokoju,
- uczucie napięcia,
- długotrwały stres,
- zaburzenia snu,
- problemy z koncentracją,
- problem z uspokojeniem się,
- zniekształcenia poznawcze, które mają wpływ na podtrzymywanie stanów lękowych, np. tworzenie zawsze czarnych scenariuszów dla jakichś zdarzeń, w których bierzesz udział,
- objawy somatyczny, takie jak zawroty głowy, ból głowy, potliwość, suchość w ustach, ucisk w gardle, kołatanie serca, płytki oddech, nudności, bladość skóry lub wręcz przeciwnie zaczerwienienie skóry.
Zaburzenia lękowe – jak leczyć?
Istnieje wiele sposobów leczenia zaburzeń lękowych. Metoda leczenia powinna być dostosowana przede wszystkim do stopnia nasilenia zaburzenia i podłoża problemu.
W przypadku łagodnych objawów wystarczająca może okazać się zmiana trybu życia. W takim przypadku niezbędne będzie znalezienie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, zdrowe odżywianie, uprawianie sportu i poznanie kilku skutecznych metod radzenia sobie ze stresem.
Jeśli jednak wdrożysz te zmiany, a mimo to nadal zaburzenia lękowe będą negatywnie wpływały na Twoje codzienne funkcjonowanie, to znak, że należy zdecydować się na psychoterapię. Zazwyczaj pierwszym krokiem w takiej sytuacji jest wizyta u psychologa. Po krótkiej rozmowie dowiesz się, w jaki sposób powinieneś dalej postępować. Być może specjalista uzna, że najlepszym krokiem będzie poszukanie pomocy również u psychiatry.
Najskuteczniejsza metoda leczenia zaburzeń lękowych
Obecnie za najskuteczniejszą metodę leczenia zaburzeń lękowych uznaje się psychoterapię poznawczo-behawioralną w połączeniu z farmakoterapią.
Ważnym czynnikiem staje się również psychoedukacja oraz naukę form, których zadaniem jest redukcja stresu oraz napięcia, takie jak:
- ćwiczenia relaksacyjne,
- trening autogenny Schultza,
- nauka oddychania przeponowego,
- ćwiczenia redukcji stresu oparte na uważności.
Stosowanie tych metod sprawia, że objawy mają coraz mniejszą intensywność, a nawet całkowicie zanikają. Do tego regularne treningi sprawiają, że możliwa jest też poprawa funkcjonowania w społeczeństwie oraz zmniejszone jest też ryzyko nawrotów.
Farmakologia a zaburzenia lękowe
Farmakoterapia może być łączona z psychoterapią lub też stosowana w sytuacji, gdy pacjent nie może lub nie chce uczestniczyć w psychoterapii.
Zaletą tego rozwiązania jest mniejsze zaangażowanie chorego, jednak przy okazji jest to związane niejednokrotnie także z występowaniem objawów ubocznych. Niektóre preparaty mogą powodować negatywne skutki odstawienne po zaprzestaniu stosowania leków.
Bardzo ważne jest to, żeby jeszcze przed rozpoczęciem leczenia zaburzenia lękowego poinformować pacjenta o:
- skutkach ubocznych,
- czasie, kiedy zacznie dostrzegać pozytywne efekty związane z farmakologią,
- potencjalnym czasie leczenia,
- konieczności monitorowania objawów niepożądanych w różnych odcinkach czasowych, np. po 2 tygodniach, 4 tygodniach, a często też po 12 tygodniach.
Przejdźmy jednak do konkretów, czyli do tego, jakiego rodzaju środki przynoszą najlepsze efekty podczas leczenia zaburzeń lękowych. Podawane są one w sposób doraźny, podtrzymujący lub też do ustąpienia objawów lękowych ok. 12 tygodni.
Zaburzenia lękowe leczone doraźnie mogą wiązać się z wykorzystywaniem następujących leków:
- hydroksyzyny,
- adrenolityków.
W przypadku leczenia zaburzeń lękowych w ostrej fazie stosuje się leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny. Te leki pomagają w zwalczaniu lęków, jednak pozytywne efekty są widoczne dopiero po kilku tygodniach od rozpoczęcia ich stosowania.
Osobną grupą leków są benzodiazepiny. Nie należą do grupy leków przeciwdepresyjnych. Cechują się znacznie szybszą skutecznością działania. Minusem stosowania tego preparatu jest to, że leki mają działanie uzależniające. Zatem konieczne jest podawanie ich jedynie w szczególnych przypadkach i to najlepiej doraźnie, np. w trakcie wystąpienia napadu paniki. Specjaliści zalecają, aby stosowanie tych leków odbywało się w jak najkrótszym czasie.
Jak leczyć zaburzenia lękowe? Podsumowanie
Jak widzisz, istnieje wiele sposobów leczenia zaburzeń lękowych. Najlepiej sprawdza się psychoterapia, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest połączenie jej z farmakologią. Warto pamiętać także o innych metach, np. aktywności fizycznej, zmianie nawyków i ćwiczeniach oddechowych.